حذف نام سودان از لیست ترویسم محور گفت‌وگوی مسئول ها خارطوم و واشنگتن

عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان روز یکشنبه در امارات با هیأت آمریکایی درباره حذف نام سودان از لیست تروریسم گفت‌وگو کرد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا، به گزارش شبکه خبری روسیاا لیوم،‌ البرهان که در راس هیأت وزارتی امروز (یکشنبه) وارد امارات شد.

وی قرار است در این سفر دو روزه با مقامات اماراتی در خصوص مسائل منطقه‌ای مرتبط با سودان رایزنی کند.

همچنین هیأت سودانی به ریاست نصرالدین عبدالباری وزیر دادگستری با تیم آمریکایی مستقر در امارات به طور مستقیم درباره حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی ترویسم،‌ حمایت از دوره انتقالی در سودان،‌ بخشیدن بدهی‌های سودان به آمریکا و غیره وارد گفت‌وگو کنند.

دولت آمریکا سودان را از سال ۱۹۹۳ میلادی در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده و آن هم به این اتهام که دولت عمر البشیر رئیس جمهوری وقت این کشور از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کرد.

این اقدام از سوی دولت آمریکا، سودان را فاقد صلاحیت برای دریافت وام و کمک‌های مالی از صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی می‌داند و برای اینکه نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج شود، کنگره آمریکا باید آن را تایید کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اکتبر ۲۰۱۷ تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه سودان از سال ۱۹۹۷ را لغو کرد اما نام این کشور را از فهرست حامیان تروریسم درج شده از سال ۱۹۹۳ را حذف نکرد.

به دنبال سقوط عمر البشیر رییس جمهوری پیشین سودان، دولت انتقالی این کشور تلاش زیادی می‌کند تا روابط سودان با غرب را بهبود بخشد.

گفته می‌شود، سودان یکی دیگر از کشورهای عربی است که با فشار آمریکا به دنبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.