تروریستهای مسلح در سوریه در تدارک حمله شیمیایی دیگر هستند

مرکز صلح بین طرف‌های درگیر در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که اطلاعاتی را در خصوص برنامه‌ریزی تروریستهای مسلح در سوریه برای انجام حملات شیمیایی جهت مقصر جلوه دادن نیروهای دولتی این کشور، دریافت کرده است.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا ، شبکه «روسیه الیوم» روز دوشنبه به نقل از  «الکساندر گرینکیویچ» معاون رئیس مرکز صلح بین طرف‌های درگیر در سوریه افزود: اطلاعات دریافتی از برنامه‌ریزی شورشیان مسلح گروه تروریستی «تحریر الشام» که عناصر تروریستی گروه «جبهه النصره» سابق ستون فقرات آن‌ها را تشکیل می‌دهد، برای انجام حملاتی با استفاده از مواد سمی در بخش جنوبی منطقه مورد توافق آتش‌بش در استان «ادلب» در شمال سوریه حکایت دارد.  

این افسر روسی که در یک نشست مطبوعاتی سخن می‌گفت، افزود: شورشیان قصد دارند حملات شیمیایی را در شهر " أریحا " و شهر " بسامس " انجام دهند تا بعداً نیروهای دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی علیه غیر نظامیان متهم کنند. 

وی به این موضوع اشاره کرد که [ این مرکز ] بر اساس اطلاعات موجود گروه تروریستی تحریر الشام با مشارکت گروه " کلاه سفیدها " در حال تدارک برای عکسبرداری از مکان‌هایی است که پیش‌بینی می‌شود، این حملات شیمیایی در آنجا انجام شود. 

مرکز صلح بین طرف‌های درگیر در جنگ سوریه از فرماندهان گروه‌های مسلح خواست که از انجام تحرکات تنش‌زای نظامی خودداری و مسیر حل و فصل سیاسی در مناطق تحت کنترل خود را دنبال کنند.  

پیشتر نیز در ۷ آوریل ۲۰۱۸ نیروهای مسلح شورشی در سوریه در منطقه «غوطه شرقی» مدعی شدند که نیروهای دولت دمشق شهر «دوما» در این منطقه را هدف سلاح‌های شیمیایی قرار داده‌اند. سازمان منع تسلیحات شیمیایی در بررسی خود وجود «گاز کلر» را تائید کرده، اما نشانه‌ای از عامل اعصاب پیدا نکرد. برخی از گروه‌های معارض سوری ادعا کرده بودند که نشانه‌هایی از عامل اعصاب در این حملات دیده‌ شده است. 

دولت سوریه هرگونه حمله شیمیایی را رد کرده و انگلیس، آمریکا و فرانسه را عامل این صحنه‌سازی معرفی کرد. این کشورها حمله شیمیایی مورد ادعا را بهانه‌ای برای حملات هوایی به مواضع دولت و ارتش سوریه قرار دادند. 

چند ساعت قبل از حضور کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی در منطقه دوما، سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس حملات هوایی خود به منطقه را آغاز کردند. از جمله ارتش آمریکا مدعی شد، ۱۰۵ موشک به مناطقی که آن‌ها را مناطق مرتبط با سلاحهای شیمیایی دولت دمشق می‌نامید، شلیک کرده است. 

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل چندین بار با تاکید بر اینکه کشورش هرگونه نتیجه‌گیری از ماموریت تیم تحقیق «سازمان منع سلاح‌های شیمیایی» در مورد حادثه استفاده از مواد شیمیایی در شهر دوما در هفتم آوریل ۲۰۱۸ را رد می‌کند، گفت: برخی کشورها در تلاشند تا آنچه را که در عراق اتفاق افتاده داده، تکرار کنند و بهانه‌هایی را با هدف آغاز یک تجاوز علیه سوریه پیدا کنند، ولی ما اجازه جعل واقعیت را نمی‌دهیم. 

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.