ارتقا حقوق بشر «رکن ذاتی» انقلاب اسلامی است

نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، ارتقا حقوق بشر را «رکن ذاتی» انقلاب اسلامی دانست و گفت: دولت از همه ابزارها برای تامین حقوق مردم خود استفاده کند.

www.mehrnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس سیاسی امروز نیوز؛ سیاست خارجه ، نمایشگاه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر، از روز دوشنبه ۱۳ آبان در محل دفتر سازمان ملل متحد در ژنو گشایش یافت.

در این نمایشگاه که همزمان با آغاز سی و چهارمین اجلاس کارگروه گزارش دوره ای اجرای حقوق بشر موسوم به «یو پی آر»، در سالن ورودی اجلاس برپا شده است، برخی از پیشرفت ها و تحولات حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران در قالب پوستر و اسلاید به نمایش درآمده است.

در آیین افتتاح نمایشگاه که با حضور سفرا و دیپلمات های مقیم ژنو از جمله سفرا و نمایندگان چین، پاکستان، استونی، کره، عمان، سوریه، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ونزوئلا و نیز نمایندگان سازمان های بین المللی از جمله دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر برگزار شد، بقایی هامانه سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو ضمن خوشامدگویی به حاضران، ارتقای حقوق بشر را «رکن ذاتی»  انقلاب اسلامی برشمرد و با اشاره به جایگاه رای و نظر مردم در تعیبن سرنوشت خود از طریق تعیین حاکمان، تاکید کرد: نه جنگ تحمیلی ۸ ساله و نه موج تروریسم هیچ‌یک نتوانست باعث انحراف انقلاب اسلامی از مسیر مردمسالاری و ارج گذاری به کرامت انسانی مردم شود.

بقایی با اشاره به چالش های بزرگی که طی ۴ دهه گذشته در مسیر رشد و بالندگی مردم ایران تحمیل شده است، تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد راسخ به ظرفیت های ملی و تکیه بر پشتوانه مردمی بر این موانع فائق آمده است.

وی از تحریم های کور و غیرانسانی به عنوان یکی از این چالش ها نام برد که نقض حقوق انسانی مردم ایران از جمله حق سلامت و حق دسترسی عادی به دارو و درمان را موجب شده است.

نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو تاکید کرد: با وجود این تحریم های ظالمانه، دولت جمهوری اسلامی ایران بر خود فرض می داند از همه ابزارها و امکانات برای تامین حقوق و نیازهای مردم خود استفاده کند.  

نمایشگاه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر که در قالب ۴۰ پوستر، اسلاید و کتاب محتوی پیشرفت های کشورمان در زمینه حمایت و ارتقای حقوق بشر در حوزه های حقوق زنان، حقوق کودک، حقوق اقلیت های مذهبی، پاسداشت تنوع فرهنگی و قومی، حقوق معلولان، تنظیم شده است به مدت ۵ روز دایر خواهدبود.

در این نمایشگاه همچنین آثار و تبعات تحریم های ظالمانه آمریکا بر حوزه سلامت و بهداشت و دسترسی بیماران به دارو و درمان نمایش داده شده است.  

سومین گزارش دوره ای اجرای حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، نیز روز جمعه با حضور هیئت بلندپایه ای از کشورمان به ریاست محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ارائه خواهد شد.

در این گزارش آخرین تحولات حقوق بشری کشورمان با حضور نمایندگان قوای سه گانه تشریح خواهد شد و سپس کشورها ضمن سخنرانی راجع به وضعیت حقوق بشر در ایران، توصیه های مد نظر خود را برای ارتقای بیش از پیش حقوق بشر در کشورمان ارائه خواهند کرد.  

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری مهر به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.