پوتین سند راهبرد توسعه مناطق قطب شمال روسیه را امضاء کرد

رئیس جمهوری روسیه "استراتژی توسعه منطقه قطب شمال این کشور و تأمین امنیت ملی تا سال ۲۰۳۵" را مورد تأیید قرار داده و این سند، از زمان امضای پوتین لازم الاجرا شده است.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از خبرگزاری «نووستی»، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه سند "استراتژی توسعه منطقه قطب شمال روسیه و تأمین امنیت ملی برای دوره زمانی تا سال 2035" را مورد تأیید قرار داد. فرمان مربوطه رئیس جمهوری در پورتال رسمی اطلاعات حقوقی روسیه منتشر شد. این سند از زمان امضای آن، لازم الاجرا می‌شود.

ولادیمیر پوتین در ماه مارس سال 2020، فرمانی را در خصوص مبانی سیاست دولت فدراسیون روسیه در منطقه قطب شمال تا سال 2035 امضاء کرده بود.

در متن این سند منافع اصلی روسیه در این منطقه نیز ذکر شده که این موارد شامل اطمینان از برقراری حاکمیت، حفظ قطب شمال به عنوان سرزمین صلح و ثبات، توسعه مسیر حمل و نقل دریای شمال و اطمینان از کیفیت مطلوب زندگی در مناطق  قطب شمال فدراسیون روسیه است.

علاوه بر این، برنامه‌هایی برای افزایش امکانات نظامی نیروهای مختلف مستقر در منطقه و حفظ توان بالقوه جنگی آنها در سطح ضروری که انجام وظایف برای دفع هر گونه تجاوزات علیه روسیه است، در نظر گرفته شده است.

در اواسط تابستان گزارش شد که ایالات متحده یک بندر نظامی به منظور "بازدارندگی" روسیه در منطقه قطب شمال ایجاد می کند. در همان زمان، وزارت امور خارجه روسیه از تلاش واشنگتن برای تبدیل منطقه قطب شمال به یک عرصه عملیات نظامی و افزایش تنش در این منطقه، انتقاد کرده بود.

در پاییز سال 2019 ، برخی وزارتخانه‌های فدراسیون روسیه پنج لایحه قانونی برای حمایت از توسعه هر چه بیشتر مناطق قطب شمال این کشور تهیه کردند. این پیشنهادات توسط متخصصان وزارت انرژی، وزارت دارایی و وزارت توسعه شرق دور روسیه تهیه شده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.