نگرانی روسیه از نظریه آمریکا درباره استفاده از سلاح‌های هسته‌ای

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، گزارش امنیت سایبری وزارت امور خارجه آمریکا را تأیید کننده نگرانی مسکو درباره مجاز بودن واشنگتن برای کاهش آستانه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای ارزیابی کرده و اتهامات وارده به روسیه را رد کرد.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که گزارش امنیت سایبری وزارت امور خارجه آمریکا، نگرانی مقامات مسکو از مجاز بودن واشنگتن برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را تأیید می‌کند.

زاخارووا یادآور شد: «نگرانی ویژه از نظریه مطرح شده در گزارش مربوط به کاهش آستانه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای است. این نخستین بار نیست که چنین علائمی از واشنگتن دریافت می شود. حتی به عنوان بخشی از بازنگری در دکترین هسته‌ای ایالات متحده، که نسخه به روز شده آن در سال 2018 منتشر شد، در رسانه‌های گروهی اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه رئیس جمهوری آمریکا اجازه می دهد تا از زرادخانه هسته‌ای این کشور در واکنش به اقدامات خصمانه در فضای اطلاعاتی استفاده کند. اکنون سرانجام تأیید شد که نگرانی ما بی دلیل نبوده است. گزارش وزارت امور خارجه به طور مستقیم بیان می‌کند: روند توسعه اوضاع طبق این سناریو، کاملاً واقعی است.»

به گفته این دیپلمات، وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر، بدون دلیل و مدرک، روسیه را به رفتار غیرمسئولانه در محیط اطلاعاتی متهم کرد، و هیچ مطلب واقعی به ادعاهای خود اضافه نکرده است.

زاخارووا افزود: «البته این بار همتایان آمریکایی ما از لحاظ سخنان ضدروسی، پیشی گرفته و اظهارات بسیار تندی را در گزارش خود گنجانده‌اند، که گاهی اوقات با بی‌ادبی خیابانی هم همراه شده است.

این مقام وزارت خارجه روسیه تأکید کرد: «چنین رویکردی، برای وزارت خارجه ایالات متحده احترام نمی‌آورد و تنها گواه این واقعیت است که آنها با فرهنگ و هنجارهای ارتباطات بین دولتی کاملاً ناآشنا بوده و به این اصول احترام نمی گذارند.  البته واضح است که این موضوع در مبارزات سیاسی داخلی در ایالات متحده در آستانه انتخابات ریاست جمهوری مورد استفاده قرار گرفته است.

زاخارووا تأکید کرد که واقعیت این است که رویکردهای روسیه در استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، "با روشی که در واشنگتن سعی دارند ارائه دهند، هیچ ارتباطی ندارد".

این دیپلمات سخنان "ولادیمیر پوتین"، رئیس جمهوری روسیه را یادآور شد که به مقامات واشنگتن پیشنهاد "آغاز یک گفت‌وگوی حرفه‌ای و سازنده درباره کل موضوعات مربوط به امنیت اطلاعات بین‌المللی" را داده است و توصیه کرد که همه نیروهای سیاسی دارای عقل سلیم، چه در ایالات متحده و چه در کشورهای دیگر، از این ابتکارعمل حمایت کنند.

پیش از این، ولادیمیر پوتین چندین پیشنهاد برای همکاری در زمینه امنیت سایبری بین روسیه و ایالات متحده و همچنین در سراسر جهان را مطرح کرد که با بی توجهی کشورهای غربی مواجه شده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.