حمله انتحاری در حاتای ترکیه؛ آیا غربی ها اطلاع داشتند؟

ایرنا، آنکارا- شهر اسکندرون در استان حاتای شب گذشته شاهد درگیری بین نیروهای انتظامی و مهاجمین انتحاری بود که اوضاع این شهر را به هم ریخت و نظرها را به خود جلب کرد و در عین حال گمانه هایی را در ارتباط با این عملیات انتحاری مطرح کرد، از جمله ربط دادن این حمله به درگیری های آنکارا با دولت های اروپایی بخصوص فرانسه و نیز آمریکا که مقام های ترک معتقدند این کشورها از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) حمایت می کنند.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا، حادثه در خیابان مرکزی شهر اسکندرون و در پی مشکوک شدن نیروهای انتظامی به دو نفر رخ داد. در پی دستور ایست نیروهای انتظامی یکی از مهاجمین انتحاری خود را منفجر کرد.

استان حاتای که استان هم مرز ترکیه با سوریه است در ماههای اخیر شاهد درگیریهای گسترده بین نیروهای انتظامی ترکیه و نیروهای تروریستی پ.ک.ک بوده است.

آنطور که مقام های ترکیه می گویند، نیروهای پ.ک.ک در ماه گذشته صدها هکتار از اراضی جنگلی این منطقه را به آتش کشیده بودند و تصاویر به آتش کشیده شدن این جنگلها در رسانه های اجتماعی بطور گسترده منتشر و موجب واکنش گسترده عمومی شده بود.

 ترکیه در قریب به تمامی مناطق مرزی خود با سوریه دیوارهای بتنی به ارتفاع بیش از 3 متر و نیز تجهیزات مدرن برای ممانعت از ورود تروریستها از خاک سوریه نصب کرده است و به علاوه بخشی از نیروهای نظامی ترکیه هنوز در خاک سوریه حضور دارند و گفته می شود در ماه سپتامبر یک عضو پ.ک.ک که قصد حمله به نیروهای ترکیه در منبج از طریق هوا با پاراموتور را داشت، قبل از تهاجم در هوا مورد اصابت نیروهای انتظامی ترکیه قرار گرفت.

در پی این رخداد، استانداری حاتای اعلام کرد که برخی از تروریستهای "پ.ک.ک" و" ی .پ . گ" با استفاده از پارا موتور و از طریق هوا از خاک سوریه وارد ترکیه می شوند.

به نوشته برخی رسانه های ترکیه تروریستهایی که شب گذشته در اسکندورن قصد انجام عملیات انتحاری را داشتند نیز بدین طریق وارد ترکیه شده بودند.

مساله مهم دیگری که در عملیات انتحاری شب گذشته دقت برانگیز است انجام چنین عملیاتی تنها دو روز بعد از هشدار سرکنسولگری امریکا در استانبول و سفارت فرانسه در آنکارا در زمینه انجام یک عملیات انتحاری در ترکیه در روزهای آتی می باشد.

سرکنسولگری آمریکا در استانبول دو روز قبل با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که گزارشهایی در زمینه انجام عملیات تروریستی در ترکیه دریافت کرده است. در این اطلاعیه از اتباع این کشور در ترکیه خواستار رعایت تدابیر امنیتی و اعلام شده بود که صدور ویزا موقتا برای اتباع ترکیه متوقف می شود.

سفارت فرانسه نیز با صدور اطلاعیه مشابهی از اتباع این کشور در ترکیه خواستار دقت بیشتری شده بود.

کارشناسان در ترکیه می گویند، صدور چنین اطلاعیه هایی در منافات با اصول دیپلماتیک بین کشورها است و اگر این دو کشور واقعا گزارشهایی از این دست دریافت کرده بودند می بایست این گزارشها را با منابع اطلاعاتی ترکیه در مان بگذارند و اقدام به صدور اطلاعیه ها نکنند.

این کارشناسان با اشاره به بحران جاری در روابط ترکیه با آمریکا در مورد مساله سوریه و برخی دیگر مسایل و همچنین بحران جاری در روابط ترکیه و فرانسه که به تحریم اجناس بطور متقابل منجر شده است، حمله انتحاری شب گذشته در اسکندورن را دقت برانگیز ارزیابی می کنند.

این کارشناسان با اشاره به استفاده سازمانهای اطلاعاتی غربی از سازمانهای تروریستی در مقاطع مختلف می گویند، در حمله انتحاری شب گذشته نیز با توجه به همکاریهای پ.ک.ک با سازمانهای اطلاعاتی غربی در گذشته، امکان دست داشتن نهادهای اطلاعاتی غربی در تحرکات اخیر نیز وجود دارد.

لازم به ذکر است، منطقه حاتای در حوزه دریای مدیترانه قرار دارد و نزدیکترین محل به مناطق گردشگری ترکیه در جنوب این کشور همانند آنتالیا است. مناطق گردشگری یاد شده بدلیل اینکه از منابع مهم تامین ارز ترکیه هستند و سالانه پذیرای میلیونها گردشگر است برای ترکیه اهمیت بسیاری دارد و نیروهای پ.ک.ک عمدتا با هدف دسترسی به این مناطق گردشگری استان حاتای را مورد استفاده قرار می دهند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.