آنتونوف: آمریکا و ناتو ابتکارعمل‌های روسیه برای کنترل تسلیحات را رد کرده‌اند

سفیر روسیه در آمریکا با اشاره به فقدان تمایل واشنگتن برای تمدید پیمان استارت-۳ ، از رد قاطع پیشنهاد مسکو برای عدم استقرار متقابل موشک‌های میان برد در منطقه آسیا-اقیانوسیه و اروپا از سوی آمریکا و ناتو انتقاد کرد.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "آناتولی آنتونوف" سفیر روسیه در واشنگتن، ایالات متحده به طور قطعی از تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (معروف به پیمان استارت-3) به شکلی که امضاء شده، خودداری کرده است.

آنتونوف این مسئله را طی سخنرانی خود در نشست سالانه شورای رایزنی‌های بین المللی مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، که از طریق کنفرانس ویدئویی برگزار شد، مطرح کرده و یادآور شد: «ما نمی توانیم بگوییم که گفت‌وگوهای روسیه و آمریکا خوب پیش می روند و این رایزنی‌ها وجود اختلافات جدی بین دو طرف در خصوص بسیاری از موضوعات اصلی را تأیید می‌کند. ضمن اینکه، ایالات متحده قاطعانه از تمدید پیمان استارت به شکلی که امضا شده خودداری می‌کند. و این علی رغم این واقعیت است که ما پیشنهاد کرده‌ایم این کار را بدون هیچ گونه پیش شرطی انجام خواهیم داد.»

به گفته، سفیر روسیه، ایالات متحده "این توافقنامه را به گروگان گرفته" و شروطی را برای تمدید آن تعیین کرده است، بنابر این، صحبت از اینکه مسکو و واشنگتن در آستانه رسیدن به توافق در این زمینه هستند، بسیار زود هنگام است.

وی ادامه داد: «البته در سطح کارشناسی، کار همچنان ادامه دارد و ما امیدواریم که در نتیجه این مذاکرات، اساساً همه اختلافات برطرف شود. چرا که یافتن سازش نه تنها به نفع هر دو کشورهای ما، بلکه به نفع تقویت امنیت و ثبات در کل جهان خواهد بود.»

روسیه در صورت ادامه استقرار موشک‌های آمریکایی، مجبور به پاسخ‌گویی به آن خواهد داد

سفیر روسیه در آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که این کشور به ادامه استقرار سامانه‌های موشکی آمریکایی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام که قبلاً تحت شرایط پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر ممنوع شده بودند، پاسخ خواهد داد.

آنتونوف تأکید کرد که ابتکارعمل روسیه در خصوص توقف متقابل استقرار زمینی موشک‌های میان برد در مناطق مختلف جهان، بطور قاطع از سوی آمریکا و متحدان آن در ناتو رد شده است.

وی ادامه داد: «علاوه بر این، پنتاگون به سرعت در حال توسعه این نوع سامانه‌ها بوده و تاکنون دو بار موشک‌هایی که قبلاً تحت شروط این پیمان ممنوع بودند، را آزمایش کرده و در صدد استقرار آنها در منطقه آسیا و اقیانوس آرام و در خاک اروپا است. اجرای چنین طرح‌هایی در منطقه شرق دور، تهدیدی مستقیم برای امنیت ملی و توان بازدارندگی هسته‌ای روسیه است. و ما مجبور هستیم که به آن واکنش نشان دهیم. ضمن اینکه استقرار موشک‌های دارای برد متوسط در قاره اروپا بی ثبات کننده‌تر خواهد بود. هیچ کسی به وارد شدن اروپا به یک بحران موشکی نیاز ندارد. ما در آنجا به اندازه کافی مشکلات کافی داریم. در حال حاضر لازم است تا اقدامات تحریک کننده را افزایش نداد، بلکه باید انبوه مشکلات انباشته شده را پاکسازی کرد.»

روز گذشته "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در بیانیه‌ای، اقدامات مضاعفی برای تنش زدایی اوضاع در قاره اروپا، در شرایط خروج آمریکا و توقف اجرای پیمان نابودی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر، را پیشنهاد کرد.

پوتین از آمادگی روسیه برای عدم استقرار موشک‌های روسی "9M729" در بخش اروپایی این کشور، که واشنگتن آنها را نقض پیمان نابودی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر دانسته، خبر داده و در عین حال هشدار داد که این مسئله تنها به شرط اقدام متقابل از سوی کشورهای عضو ناتو امکان پذیر خواهد بود.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.