نماینده مجلس سنای آمریکا: بوئینگ تابوت پرنده می‌سازد

یکی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا شرکت هواپیماسازی این کشور را به دلیل احمال کاری عمدی در توجه به ایمنی هواپیماها به ساخت تابوت پرنده متهم کرد.

www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس اقتصاد امروز نیوز؛ اقتصاد بین الملل به نقل از راشاتودی، نمایندگان سنای آمریکا اعلام کردند که شرکت هواپیماسازی بوئینگ کسب سود را در اولویت بالاتری نسبت به ایمنی پروازها و هواپیماها قرارداده و به نوعی دست به مخفی کاری عمدی زده است.

روز گذشته دنیس مولنبرگ، مدیر عامل شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا، در جلسه استماع مجلس سنای این کشور حاضر شد و امروز نیز این جلسه ادامه خواهد داشت.

این جلسه استماع با هدف بررسی دو مورد سقوط هواپیماهای بوئینگ 737 خطوط هوایی اتیوپی و اندونزی در اوایل سال جاری و اواخر سال گذشته برگزار شد و در این نشست مدیرعامل بوئینگ به دلایل سقوط و اقدامات شرکت برای اصلاح نقایص اشاره کرده و خواهد کرد.

این نخستین بار پس از دو مورد سقوط هواپیماهای 737 که به کشته شدن 346 نفر منجر شد، است که مدیر عامل بوئینگ در برابر عموم حاضر می‌شود.

وی در شروع جلسه استماع خانواده قربانیان سوانح بوئینگ‌های 737 را مخاطب قرار داد و گفت ما در این باره واقعا و عمیقا متاسف هستیم.

وی اعلام کرده که بوئینگ در این زمینه اشتباه کرده است.

در این جلسه راجر ویکر، نماینده ایالت می‌سی‌سی‌پی در سنای آمریکا تأکید کرد که هر دوی این سوانح قابل پیش‌گیری بود و ما نمی توانیم عمق دردی که خانواده قربانیان در از دست دادن عزیزانشان داشته‌اند را درک کنیم.

بر اساس گزارش کارشناسی، سیستم هدایت و کنترل خودکار در هواپیماهای بوئینگ 737 مکس 8 به عنوان عامل سقوط در هر دو سانحه شناخته شده است.

پیش از برگزاری جلسه استماع، بوئینگ اعلام کرد که خلبانان پروازهای آزمایشی بوئنیگ 737 مکس در زمان تست این هواپیما به وجود نقص فنی در سیستم آن پی برده‌اند اما این نقص فنی به سازمان های زیر‌ربط اطلاع داده نشده است.

مولنبرگ مدعی شد خود وی نیز تا چند هفته پیش از جزئیات کامل این نقص فنی در هواپیماهای بوئینگ 737 بی اطلاع بوده است.

یکی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا شرکت هواپیماسازی این کشور را به دلیل احمال کاری عمدی در توجه به ایمنی هواپیماها به ساخت تابوت پرنده متهم کرد.

این شرکت پیش از سقوط هواپیمای خطوط وایی اتیوپی نسبت به نقص فنی اطلاع داشته است.

ریچارد بلومنتال، نماینده دموکرات ایالت کانکتیکات، با متهم کردن شدید بوئینگ در مخفی کاری عمدی نسبت به وجود نقص فنی در هواپیماها تأکید کرد که مولنبرگ و بوئینگ با تصمیم‌گیری برای مخفی کردن وجود نقص در سیستم کنترل خودکار هواپمیاها دست به ساخت تابوت پرنده زده‌اند.

تد کروز، نماینده جمهوری خواهد ایالت تگزاس نیز در این جلسه ساکت نشست و با بیان اینکه مخفی کردن نظر خلبانان نسبت به وجود نقص فنی شوک آور است، بوئینگ را به خودداری عمدی از ارائه اصلاعات نسبت به نقص فنی به سازمان‌های زی‌صلاح متهم کرد.

کروز گفت: چگونه می‌شود که کارشناسان تیم شما پس از آگاهی نسبت به نقص فنی سراسیمه به سراغ شما نیامدند و به شما نگفتند که یک مشکل جدی پیدا کرده‌اند؟ این مسئله چه چیزی را راجع به بوئینگ ثابت می‌کند؟ چرا شما پیش از آنکه 346 نفر جان خود را از دست بدهند کاری نکردید؟

ویکر پیشتر گفته بود که تا 99.9 درصد از مردم و سیاستمداران آمریکایی نسبت به ایمنی هوپیماهای 737 مکس قانع نشده و اطمینان حاصل نکنند این هواپیماها اجازه پرواز نخواهند داشت.

لازم بذکر است که هفته‌ها و ماه‌هاست که صدها فروند هواپیمای بوئینگ 737 مکس به دلیل لغو مجوزهای پرواز و ممنوع شدن حضور آنها در آسمان کشورها، زمین گیر شده‌اند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.