نشست مقدماتی تدوین سند ملی هنرهای تجسمی برگزار شد

اولین جلسه تدوین سند ملی هنرهای تجسمی با حضور نمایندگان انجمن‌های صنفی هنری برای ارائه دیدگاه‌ها، برگزار شد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ فرهنگ عمومی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی در این جلسه گفت: با توجه به آنچه در ماده واحده فرایند و مرجع تدوین سند ملی هنرهای تجسمی آمده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه تدوین این سند را به عهده دارد.

ما قبل از تدوین هر گونه سند باید دیدگاه‌­های تخصصی انجمن‌­های هنری را برای نوشتن سند گردآوری کنیم. تشکیل کمیته تخصصی و تیم تحقیق برای انجام مطالعات کارشناسی و تهیه پیش نویس با رویکرد استفاده حداکثری از ظرفیت هنری و کارشناسی کشور و همچنین ارائه برنامه زمان­بندی از اولویت­‌هاست.

سید امین مویدی مشاور برنامه­‌ریزی و نظارت راهبردی معاونت هنری در ادامه گفت: در نقشه مهندسی فرهنگی کشور ۱۰ راهبرد اصلی و ۲۰ اقدام ملی درج شده که در تهیه و تدوین سند ملی هنرهای تجسمی اهمیت دارد. ما در این سند مسائل و مشکلات حوزه هنرهای تجسمی مانند مالکیت معنوی، اقتصاد هنر و ظرفیت‌­های درآمدزایی و همچنین مسائلی مانند شغل بودن کار هنری، مالیات و نظام صنفی هنر را ارائه می­‌کنیم.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی هنرمندان حاضر در جلسه نیز به خواسته‌­ها و مسائل و مشکلات مبتلابه جامعه هنری خود اشاره کردند که این موارد باید در سند بالادستی و موارد قانونی لحاظ شود.

جمال رحمتی نماینده هنرمندان کاریکاتور، مهردخت دارابی نماینده هنرمندان طراحان گرافیک، بهزاد اژدری نماینده هنرمندان سرامیست، عباس مجیدی نماینده هنرمندان مجسمه ساز و علی‌­اشرف صندوق­‌آبادی نماینده هنرمندان خوشنویس در این نشست حضور داشتند.

تدوین سند ملی هنرهای تجسمی

در راستای تدوین سند ملی هنرهای تجسمی کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مرحله به حوزه هنرهای تجسمی می پردازد و جلساتی را با محوریت گفت‌وگو درباره هنرهای تجسمی برگزار میکند. پس از این جلسات مقدماتی کارگروهی برای تدوین پیش‌نویس سند هنرهای تجسمی کشور تعیین می شود که همه نیازها، مسائل و جنبه های هنرهای تجسمی در آن دیده شود.

سند موسیقی و سند سینما در کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با نظر کارشناسان و هنرمندان و بخش های تخصصی وزارت فرهنگ  و ارشاد اسلامی تدوین و نهایی شده و در انتظار بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.