درخواست ایران از سازمان شانگهای برای شناسایی عاملان ترور شهید فخری

سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین با ارسال نامه ای به دبیر کل سازمان همکاری شانگهای از وی خواست ضمن محکوم کردن اقدام تروریستی شهادت شهید فخری زاده، از تمام ظرفیت های دیپلماتیک و قانونی این سازمان به منظور کمک به فراهم سازی زمینه شناسایی و محاکمه مرتکبین این عمل مجرمانه استفاده کند.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا از سفارت ایران در چین، «محمد کشاورز زاده» سفیر ایران در چین روز شنبه در این نامه خطاب به «ولادیمیر نوروف» دبیرکل سازمان همکاری شانگهای نوشته است: با کمال تاسف به آگاهی می رسانم روز گذشته جامعه بین المللی بار دیگر شاهد وقوع یک عملیات تروریستی در ایران و به شهادت رسیدن یکی از برجسته ترین دانشمندان ایرانی و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران، آقای دکتر محسن فخری زاده بود.

در ادامه این نامه امده است: این اتفاق در سایه سکوت و بی عملی جامعه بین المللی در قبال عادی سازی تروریسم دولتی و ارتکاب قتل های خودسرانه فرا سرزمینی علیه شهروندان عادی و مقامات رسمی یک دولت با حاکمیت مستقل و عضو ملل متحد رخ داده و آشکارا نقض مقررات حقوق بین الملل محسوب می شود.

کشاورز زاده تاکید کرده است: این جنایت اولین مورد از این دست نبوده و در ادامه سیاست ها و اقدامات غیرقانونی و خصمانه برخی دولت ها علیه جمهوری اسلامی ایران در ترور دانشمندان و نخبگان ایرانی است که در شرایط مقابله با تحریم های غیرقانونی و ظالمانه رژیم ایالات متحده آمریکا علیه مردم قهرمان ایران، تمام هم و غم خود را مصروف تقویت بنیه علمی و فناوری کشور برای دست یابی به توسعه پایدار صلح آمیز و همه جانبه ایران نموده اند.

در ادامه این نامه امده است: یکی از اهداف اصلی از تشکیل سازمان همکاری شانگهای که جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان عضو ناظر در آن حضور دارد، تلاش جمعی متعهدانه کشورهای عضو برای تأمین امنیت و ثبات در منطقه اوراسیا و مقابله با تهدیدات ناشی از تروریسم، جدائی طلبی و افراط گرائی است.

سفیر ایران در چین یاداوری کرده است که جمهوری اسلامی ایران همواره طی سال های پذیرفته شدن به عنوان ناظر در سازمان و نیز فراتر از آن به عنوان یک همسایه و بازیگر منطقه ای، نقش آفرینی های بی بدیلی در مقابله با پدیده نامیمون تروریسم در راستای پیشبرد هدف تأمین صلح و امنیت جهانی و منطقه ای ایفا کرده است.

کشاورز زاده در پایان تاکید کرده است: اکنون و در شرائطی که برخی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای با ارتکاب جنایات مختلف سعی در افزایش تنش ها و ماجراجوئی های خطرناک در غرب آسیا دارند، شایسته است سازمان شانگهای به نقش سازنده ای که از آن در راستای ارتقا صلح و ثبات بین المللی انتظار می رود، عمل نموده، ضمن محکومیت اقدام تروریستی اخیر، از تمام ظرفیت های دیپلماتیک و قانونی در اختیار خود به عنوان یک سازمان بین المللی به منظور کمک به فراهم سازی زمینه شناسائی و محاکمه مرتکبین و آمران و حامیان دولتی و غیردولتی این عمل مجرمانه و جلوگیری از تکرار آن در آینده و تبدیل شدن آن به رویه ای که می تواند علیه سایر کشورها نیز بکار گرفته شود، استفاده نماید.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.