اردوغان: امسال علاوه بر ویروس کرونا با ویروس اسلام هراسی نیز روبه‌رو شدیم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه طی سخنانی‌ با انتقاد از توهین به پیامبر اسلام (ص) در فرانسه بیان کرد: ما در سال جاری علاوه بر ویروس کرونا با ویروس اسلام هراسی که شیوع بیشتری هم داشت روبه‌رو شدیم. توهین به مقدسات دیگران هیچ ارتباطی به آزادی بیان ندارد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا، به گزارش خبرگزاری آناتولی،‌ اردوغان طی سخنرانی خود در بیست و سومین کنگره سالانه جامعه مسلمانان آمریکا که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد،‌ گفت:‌ همه ما باید اختلافات خود را کنار بگذاریم و در راستای مقابله با توهین به مقدسات خود بر اشتراکات اسلامی تاکید کنیم.

وی افزود:‌ ما در سال جاری در کنار ویروس کرونا با ویروس اسلام هراسی هم روبه‌رو شدیم که شیوع بیشتری داشته است. نژادپرستی فرهنگی و تبعیض و تعصب به جایی رسیده که نمی‌توان آن در کشورهایی که به مثابه مهد دموکراسی به شمار می‌روند،‌ پنهان کرد.

اردوغان با انتقاد از فرانسه گفت: ما همه توهین‌ها به پیامبر اسلام (ص) را که اخیراً به بهانه آزادی بیان در فرانسه انجام شد، دنبال کردیم، توهین به مقدسات دیگران ارتباطی با آزادی بیان ندارد.

وی با اشاره به انواع توهین‌ها به پیامبر (ص)‌، تصریح کرد که راست تندرو در غرب تنها مسلمانان و ترک‌ها را هدف قرار نمی‌دهد بلکه همه مهاجران آفریقایی یا آسیایی که خارجی و متفاوت از آنان باشند را هدف قرار می‌دهند.

رئیس‌جمهوری ترکیه ادامه داد: مسلمانان در بسیاری از کشورها به دلیل عقاید، زبان یا نوع لباس‌هایشان با تبعیض روبه‌رو می‌شوند و به حاشیه کشیده می‌شوند.

اردوغان تاکید کرد: ما باید حتی به بهای جان خود از حقوق قدس حمایت کنیم زیرا که قدس جزو افتخارات امت اسلامی است‌.

وی گفت‌:‌ یک مسلمان همانطور که حقوق دیگران را نقض نمی‌کند، به هیچ کس هم اجازه نمی‌دهد حقوق خود او را نقض کند. به اطرافیانش اعتماد و امنیت می‌بخشد و مردم  از زبان و دست او در امان هستند.

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که ویروس کرونا تاکنون جان یک میلیون و نیم نفر از مردم جهان را گرفته و همچنان نیز در حال گسترش است.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه چندی پیش با حمایت از انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به پیامبر (ص) اعلام کرد که کشورش به انتشار چنین کاریکاتورهایی همچنان ادامه می‌دهد و آن را در راستای آزادی بیان عنوان کرد. اقدامی که خشم گسترده و سراسری مسلمانان سراسر جهان را در پی داشت.

سخنان رئیس‌جمهوری فرانسه موج گسترده‌ای از تظاهرات مردمی را در سراسر کشورهای مسلمان به دنبال داشت و بسیاری از کشورهای اسلامی کالاهای فرانسوی را تحریم کردند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.