آغاز بحر طویل با اجرای «جلگه جاجرم» دوتارنوازان خراسان

پروژه موسیقی «بحر طویل» با همت جمعی از دوتارنوازان خراسان و با اجرای آهنگ «جُلگه جاجرم» با هدف گسترش عشق و دوستی آغاز شد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ موسیقی و هنرهای تجسمی از روابط عمومی پروژه بحر طویل، «جُلگه جاجرم» با همت یلدا عباسی و جمعی از هنرمندان دوتارنوازِ خراسان شکل گرفته و هدفش گسترش عشق و دوستی در میان جامعه است.
هنرمندانی که در این پروژه نقش دارند از مناطق مختلف خراسان هستند و متنی را به عنوان شعارِ خودشان نوشته و منتشر کرده‌اند که در قسمتی از این پیام آمده است: امروز ما، شاگردان تمامی استادان بزرگوار و معلمان گرانقدرمان در نقطه نقطه‌ خراسان، از تمامی سبک‌ها و مکتب‌های رایج در این سرزمین پهناور که گنجینه‌ای از مقام‌ها و ملودی‌های بکر و باارزش است، در خانواده‌ بزرگ «ما» گرد هم آمدیم تا به دور از تمامی تعصبات بی ریشه، غرور، حسادت‌ها و خودنمایی‌ها و ... عشق و دوستی را سر لوحه‌ کار خود قرار دهیم و در مسیر جاودان هنر «باهم» پنجه بر سازِ عشق زنیم و قدم برداریم و نوید می‌دهیم «پروژه بزرگ بحر طویل» را که آیینه‌ تمام نمای انسانیت و برابری خواهد بود.

«جلگه جاجرم» نام منطقه‌ای در خراسان و عنوان یکی از قطعه‌های حماسیِ مردمانِ کُردِ خراسان است.

بَحْرِ طَویل‌، یکی‌ از قالبهای‌ِ شعری‌ِ نسبتاً متأخر فارسی‌ مبتنی‌ بر تکرار متوالی‌ یک‌ رکن‌ عروضی‌ سالم‌ به‌ شمار دلخواه‌ سراینده‌، خارج‌ از محدودیت‌ عروض‌ کهن‌ که‌ در هر یک‌ از بحور به‌ رعایت‌ نظم‌ خاص‌ عددی‌ ارکان‌ تأکید می‌کند؛ و این‌ غیر از «بحر طویل‌» متعارف‌ در عروض‌ سنتی‌ است‌ که‌ از تکرار دو رکن‌ «فعولن‌، مفاعیلن‌» (دوبار در هر مصراع‌) به‌ دست‌ می‌آید.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.