گالری‌های تهران پاسخگوی نیاز هنرمندان نیست

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با این که در سال‌های اخیر به تعداد گالری‌های تهران افزوده شده اما این تعداد گالری هنوز پاسخگوی نیازهنرمندان نیستند و گاه یک هنرمند برای نمایش آثارش چند سالی انتظار می‌کشد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ فرهنگ عمومی، سید مجتبی حسینی در آیین گشایش نمایشگاه آثار نقاشی و حجم در گالری فریا گفت: در چند دهه اخیر با رشد بی سابقه منابع انسانی روبرو بوده ایم اما متاسفانه با توجه به توسعه منابع انسانی در زمینه زیرساخت ها به توسعه دست نیافته ایم.

او افزود: از این رو راه اندازی هر فضای جدیدی که به زیرساخت های حوزه هنر کمک کند، ارزشمند است. با این که در سال های اخیر به تعداد گالری های تهران افزوده شده اما این تعداد گالری هنوز پاسخگوی نیازهنرمندان نیستند و گاه یک هنرمندان برای نمایش آثارش چند سالی انتظار می کشد.

حسینی ادامه داد: گالری فریا از امکانات خوبی برای نمایش آثار تجسمی برخوردار است و جای خوشحالی دارد که این گالری با اختصاص نخستین نمایشگاهش به جوانان، فضای مناسبی را دراختیار آنان گذاشته است.

هادی مظفری مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این آیین گفت: به نظر من فارغ از امکانات و مساحت، خط مشی گالری ها ادامه حیات آن ها را مشخص می کند،‌ گالری ها از منظر توجه هنرمندان به چند دسته تقسیم می شوند و بسیار ارزشمند است که در گام نخست تمرکز را بر روی هنر جوانان قرارداد.

وی ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود که در تمام مناطق تهران شاهد برپایی گالری های تخصصی باشیم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز هنرمندان و شهروندان نیز باشیم‌. گالری فریا با توجه به قابلیتی که دارد باید تلاش کند که در جذب گردشگران خارجی نیز موفق عمل کند و بازار جدی و جدیدی برای هنرهای تجسمی بوجود آورد.

عبدالرحیم سیاهکارزاده رئیس مرکز توسعه هنرهای تجسمی با توجه به اهمیت و ضرورت جوان گرایی گالری ها گفت: یکی از اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش هنرهای تجسمی جوان گرایی و حمایت از هنر معاصر است برهمین اساس سه دوره جشنواره تجسمی فجر با این رویکرد شکل گرفت.

او افزود: دو دوسالانه مجسمه سازی ششم و هفتم نیز با رویکرد معاصر شکل گرفته است و با انتخاب چنین رویکردی درواقع تلاش شده تا مردم بهتر بتوانند با آثار تجسمی ارتباط برقرار کنند. 

رئیس مرکز توسعه هنرهای تجسمی با اشاره با اهمیت راه اندازی گالری در هتل‌ها گفت: من همواره به بانک ها و هتل‌ها پیشنهاد راه اندازی گالری داده ام. با راه اندازی گالری در هتل ها می توانیم ضمن ارائه امکانات فرهنگی و هنری به گردشگران داخلی و خارجی از ظرفیت مالی آن ها برای بازار های تجسمی نیز بهره بگیریم.

احسان آقائی مدیر موزه هنرهای معاصر تهران هم گفت: با همه احترامی که برای مدیران گالری های قدیمی ایران دارم؛ اما باید با این نکته توجه کرد که این گالری ها دیگر پاسخگوی نیاز هنرمندان امروز نیستند و وسعت و امکانات محدود گالری ها برای نمایش آثار هنرمندان جوان محدودیت بوجود می آورد.

او افزود: اما باید به این نکته هم توجه کرد تنها امکانات زیر ساختی برای نمایش آثار مهم نیست و باید گالری ها نمایشگاه گردان داشته باشند و صرفا نمایش آثار در کنار هم اهمیت ندارد، بلکه آثار باید براساس مفهوم خاصی گردآوری و نمایش داده شوند. امیدوارم که مدیر گالری فریا اسپیناس به این موضوع توجه کند.

فرزاد صادقی مدیر گالری فریا نیز گفت: گالری اسپیناس یک گالری خصوصی است که با مساحت ۷۰۰ متر مربع در دو طبقه با همکاری هتل اسپیناس راه اندازی شده و هدفش در گام نخست شناسایی هنرمندان جوان است. از این رو در گام نخست با انتشار فراخوان مسابقه از عموم هنرمندان زیر ۴۰ سال دعوت کردیم تا دراین رویداد شرکت کنند و پس از داوری، آثار منتخب به نخستین نمایشگاه گالری راه یافتند.

او افزود، با توجه به شرایط ویژه ای که این مسابقه داشت و شرکت کنندگان ملزم به پرداخت ورودیه نبودند، استقبال خوبی شد و  تصویر بیش از دو هزار و ۵۰۰ اثر از ۳۰۰ هنرمند به دفتر گالری ارسال شد. پس از داوری ۶۵ اثر از ۳۷ هنرمند به نمایشگاه راه پیدا کردند.

صادقی با اشاره به هدف گالری فریا مبنی برحمایت از هنرمندان جوان گفت: برهمین اساس با وجود این که تمام آثار منتخب به نمایشگاه راه پیدا کردند از سه اثر برگزیده نمایشگاه نیز تقدیر خواهد .اسامی برگزیدگان بزودی از سوی گالری اعلام خواهد شد و آثار راه یافته به نمایشگاه به مدت یک ماه در معرض دید مخاطبان خواهد بود.

مدیر گالری فریا ادامه داد: در سال نخست قصد داریم ضمن کشف هنرمندان جوان شرایطی را برای نمایش آثار آن ها در داخل و خارج از کشور فراهم کنیم و فعالیت های گالری تنها در سطح ملی نخواهد بود و امیدواریم بتوانیم حضور پررنگی در عرصه بین المللی داشته باشیم.

نمایشگاه آثار نقاشی و حجم با رویکرد بررسی تحول هنر معاصر تا ۲۲ دی ماه در گالری فریا میزبان علاقه مندان خواهد بود.

گالری فریا اسپیناس در سعادت‌آباد، میدان بهرود، هتل اسپناس پلاس، ورودی دوم واقع شده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.