نباید در شرایط همه گیری ویروس کرونا از پشه خطرناک آئدس غافل شویم

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مشاهده پشه آئدس در همسایگی ایران بیان کرد: نباید در شرایطی که همه گیری ویروس کرونا در کشور حاکم است، از بیماری‌های خطرناک ناشی از این پشه بویژه در مناطق گرمسیری غافل شویم.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس جامعه امروز نیوز؛ بهداشت عمومی و تغذیه، دکتر علیرضا رییسی عصر پنجشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در هرمزگان که با حضور وزیر بهداشت برگزارشد، افزود: پشه آئدس در پشت مرزهای کشور وجود دارد و بیماری‌های منتقله از آن در همسایگان ما مشاهده شده است، در آمریکای جنوبی در کشورهایی مانند برزیل وقتی بیماری تب «زیکا» آمد، موجی ایجاد کرد.

وی با اشاره به اینکه پشه آئدس از مالاریا خطرناک تر است، یادآورشد: این پشه چهار نوع تب ایجاد می‌کند که اگر افراد با همه انواع این بیماری درگیر شوند دیگر قابل کنترل نیستند. 

معاون بهداشتی وزارت بهداشت اظهارداشت: این ویروس در لاستیک‌های کهنه، مراکز تجمعی و در محل‌های مرطوب بویژه در محل‌هایی که لوله کشی آب وجود ندارد، رشد می‌کند. 
وی یادآورشد: در مناطق گرمسیری حتی زیر لوله ای که آب میعانی کولرگازی ها را منتقل می‌کند می‌تواند محل تجمع و رشد این ویروس باشد و به راحتی هم از بین نمی روند. 
دکتر رییسی گفت: باید با هماهنگی بین بخشی با سازمان‌های مختلف از جمله کشتیرانی، مناطق آزاد، شهرداری ها و دهیاری ها با این بیماری مبارزه کنیم و آب شرب سالم در سیستم لوله کشی به منظور کاهش زیستگاه این ویروس بویژه در قشم، خمیر و لنگه تامین شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همچنین بهسازی محیط، جمع آوری صحیح زباله‌ها و پسماندها و لاستیک‌های رها شده و معافیت خروج لاستیک‌های مستعمل بسیار مهم است.

«طبق اعلام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، پشه آئدس در ۳۰ سال گذشته درجهان گسترش یافته که ناقل بیماری «تب دانگی»، «چکین»، گونیا» و «زیکا» است و واکسن و درمان قطعی ندارد.

در این بیماری‌ها ویروس ۱۰ تا ۱۲ روز وارد بزاق بیمار می‌شود و این بیماری به نسل‌های آینده نیز منتقل می‌شود.

پشه «آئدس» در پاکستان، کشورهای آسیایی و برخی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس دیده شده است.
تب، سردرد، حساسیت‌های پوستی و درد درماهیچه و مفاصل از نشانه‌های بیماری تب «دانگی» منتقله از پشه آئدس است.

پشه «آئدس» دارای ۲ بال فعال و یک جفت بال تحلیل رفته به نام هالتر، خرطوم بلند با قطعه های دهانی گزنده، مکنده در جلو سر، وجود فلس‌های کوتاه و متراکم روی سینه، پا و رگ بال‌ها، رگ‌بندی مشخص بال و بندبند بودن روی شکم، پوشیده بودن سینه از فلس‌های قهوه‌ای تیره یا متمایل به سفید است. 

این پشه منتقل‌کننده ویروس عفونی «دنگی» است که به علت درد شدید به عنوان تب استخوان‌شکن نیز شناخته شده و تب و استخوان درد شدید از علائم بیماری پشه آئدس است که درنهایت منجر به خونریزی چشم، ناخن و دست‌ها می‌شود.»

وضعیت هرمزگان در کنترل بیماری کووید ۱۹ مناسب است

معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در مورد کنترل بیماری کووید ۱۹ و ویروس کرونا، وضعیت  هرمزگان مناسب است و یکی از اقدام‌های خوب در این استان، ممانعت از ایجاد خیز جدید بیماری بوده است.
دکتر رییسی اظهارداشت: در ۲ ستان مازندران و هرمزگان خیز جدید بیماری نداشتیم که متاسفانه در مازندران این موج جدید بیماری شروع شده اما در هرمزگان هنوز شاهد آن نیستیم.
وی بیان داشت: در کشور یک خیز خیلی سختی داشتیم که آن را گذراندیم و بعد از آن، در کل کشور یک ماموریت ویژه داریم که هیچ استانی وارد خیز جدید بیماری نشود.
معاون وزیر بهداشت اظهارداشت: درحال حاضر خط مقدم اصلی برای مقابله با کرونا، حوزه بهداشت است اما زمانی که در اوج بیماری هستیم، به ناچار همه امکانات درمانی به خط می‌شوند اما در این مرحله که در سراشیبی هستیم یا به یک مرحله باثبات می‌رسیم، نقش حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری، باید بسیار پررنگ باشد.
وی تاکید کرد: در این شرایط سه کار اصلی باید انجام دهیم، یکی اینکه باید قدرت شناسایی بیماری را بالا ببریم؛ در استان هرمزگان، در یک زمان ۶۱ درصد از تست‌های بیماران مثبت بود اما اکنون به ۹ درصد رسیده و نباید این شاخص از ۱۰ درصد بیشتر شود و به محض اینکه به ۱۰ درصد رسید نیاز به تقویت بیماریابی داریم. 
دکتر رییسی خاطرنشان کرد: یکی از اصلی ترین مشکلات کشور که وزیر بهداشت هم نگران آن است، ایزوله بیماران است.
وی گفت: باید خیالمان راحت باشد بیمارانی که شناسایی شده‌اند، قرنطینه و ایزوله هستند و به خارج از منزل نمی‌روند. 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هفته گذشته گزارشی از وضعیت قشم در نشست ستاد ملی ارائه کردیم که تعداد زیادی مسافر به این جزیره وارد شدند که جای نگرانی است و باید در سطح ملی تصمیماتی بگیریم و هم اینکه در سطح استانی هم نظراتی وجود دارد که قابل انجام است. 

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.