تداوم واکنش‌های داخلی و جهانی به انفجارهای بغداد

واکنش‌های احزاب و جریان‌های داخلی و کشورهای و نهادهای بین المللی به انفجارهای تروریستی روز پنجشنبه در مرکز بغداد ادامه دارد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا ، وقوع دو انفجار انتحاری در مرکز شهر بغداد پایتخت عراق که ۳۲ کشته و ۱۱۰ زخمی برجای گذاشت، با موجی از محکومیت ها در سطح داخلی و جهانی رو به رو شده است.
این واکنش ها و محکومیت‌ها همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین موضع گیری‌ها در سطح داخلی، ائتلاف الفتح عراق این انفجارها را "نتیجه ضعیف کردن دستگاههای امنیتی و ادامه تضعیف اعتبارآنها دانست" و از "دولت عراق و دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی خواست سطح آماده باش را افزایش دهند و عملیات پیش دستانه را برای رسیدگی به هرگونه خلل امنیتی قبل از بروز آن اجرا کنند".
ائتلاف الفتح با محکوم کردن این انفجارهای تروریستی از سوی باندهای تروریست تاکید کرد که "این انفجارها وظایف همگان در زمینه حفاظت از جبهه داخلی و مقابله در برابر طرف های خارجی - که به حمایت از تروریسم به شکل های مختلف عادت کرده اند- و نیز حمایت از دستگاههای امنیتی و حفظ اعتبار آنها را گوشزد می کند".
ائتلاف «دولت قانون» عراق نیز  این جنایت تروریستی را محکوم کرد و خواهان "افزایش تدابیر امنیتی، تعقیب گروههای تروریستی، بازنگری در طرح های امنیتی و وحدت صفوف گروه های سیاسی عراقی در مقابله با چالش های پیش رو"  شد.
در همین حال، «مقتدا صدر» رهبر جریان صدر عراق در توییتی نوشت که "ما اجازه بازگشت تروریسم، انفجارها، بمبگذاری ها و کمربندهای انفجاری را نخواهیم داد".
در سطح بین المللی نیز «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان پنجشنبه شب در تماس تلفنی جداگانه با «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق و نماینده آیت الله سیستانی در بیروت، به نمایندگی از پارلمان و ملت لبنان انفجارهای تروریستی امروز بغداد را محکوم کرد.
الازهر مصر نیز در بیانیه ای ضمن محکوم کردن انفجارهای تروریستی بغداد تاکید کرد که "اقدامات تروریستی پلید مغایر با تعالیم ادیان آسمانی و اصول انسانی است و این امر ایجاب می کند که همه گروهها و نیروهای عراقی با گرایش‌های مختلف برای از بین بردن خطر تروریسم همیاری کنند".
«آنتونی گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز دو انفجار انتحاری امروز بغداد را به شدت محکوم و ضمن تسلیت به خانواده های قربانیان، دولت و ملت عراق و شفای عاجل برای زخمی ها، از ملت عراق خواست تا با هرگونه تلاش برای ارعاب و خشونت افکنی با هدف برهم زدن صلح و ثبات و وحدت مخالفت کنند".
وی همچنین از "دولت عراق خواست تا تسریع در شناسایی کسانی که در پس پرده این جنایت های هولناک هستند، را تضمین کند و آنها را به دستگاه عدالت بسپارد".
در همین حال، سازمان ناتو نیز با "محکوم کردن انفجارهای بغداد، برپایبندی خود به حمایت از عراق در مبارزه با تروریسم تاکید کرد".
دولت روسیه نیز "دو انفجار انتحاری روز پنجشنبه در میدان الطیران بغداد را محکوم و هدف از آن را برهم زدن ثبات و امنیت در عراق" دانست.
دولت روسیه "بر همبستگی و ایستادن در کنار عراق در مقابله با تروریسم و اهمیت تلاش های بین المللی برای مقابله موثر با خطر تروریسم" تاکید کرد.
پاپ هم به نوبه خود ضمن محکوم کردن انفجارهای امروز شهر بغداد، از "همگان خواست تا با برادری و همبستگی و صلح به تلاش برای چیره شدن بر خشونت ادامه دهند".
میدان الطیران در مرکز بغداد ظهر پنجشنبه شاهد دو انفجار انتحاری همزمان بود که ۳۲ کشته و ۱۱۰ زخمی برجای گذاشت.
هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این دو انفجار انتحاری در بغداد را برعهده نگرفته اما عراق گروه تروریستی داعش را عامل این انفجار معرفی کرده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.