روسیه از پیشرفته‌ترین زیردریایی اتمی خود موشک قاره‌پیما شلیک کرد

وزارت دفاع روسیه از شلیک یک موشک بالستیک بین قاره‌ای از پیشرفته ترین زیردریایی اتمی خود و طی مسافت هزاران کیلومتر و اصابت دقیق به هدف فرضی خبر داد.

www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا ، وزارت دفاع روسیه چهارشنبه اعلام کرد که برای نخستین بار یک موشک بالستیک بین قاره ای به نام «بولوا» را از پیشرفتهترین زیردریایی اتمی خود آزمایش کرده است و هزاران کیلومتر دورتر را هدف قرار داده است.

به نوشته وبگاه «رادیو لیبرتی»  وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این موشک با طی مسافت هزاران کیلومتر با موفقیت به هدف خود اصابت کرده است.

 بر اساس این گزارش، این موشک از زیردریایی اتمی ارتقا یافته «بوری» مستقر در دریای سفید نزدیک منطقه «آرخانگلسک» در سواحل شمالی روسیه شلیک شد.

وزارت دفاع روسیه از شلیک یک موشک بالستیک بین قاره‌ای از پیشرفته ترین زیردریایی اتمی خود و طی مسافت هزاران کیلومتر و اصابت دقیق به هدف فرضی خبر داد.

این آزمایش در بحبوحه تنش‌های مسکو و واشنگتن بعد از لغو  یک معاهده موشکی بین این دو کشور و ترس از افزایش رقابت تسلیحاتی صورت گرفت.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، آمریکا و روسیه را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های زمین‌پایه میان‌برد (۱۰۰۰ - ۵۰۰۰ کیلومتر) و کوتاه‌بردتر (۱۰۰-۵۰۰ کیلومتر) منع می‌کرد. این پیمان در دهه هشتاد میلادی و در دوران ریاست‌جمهوری «رونالد ریگان» و «میخائیل گورباچف» روسای جمهوری وقت آمریکا و شوروی سابق منعقد شد. واشنگتن اما بارها روسیه را به نقض این معاهده متهم کرده اما روسیه تمامی اتهامات را رد می‌کند.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا چندی قبل از خروج رسمی این کشور از معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خبر داد.

پامپئو در صفحه شخصی توئیتر خود با تکرار ادعای عدم پایبندی روسیه به این معاهده، نوشت: «در تاریخ دوم فوریه 2019 (شنبه 13 بهمن 97) ایالات متحده به روسیه شش ماه فرصت داد تا به پایبندی به معاهده من موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بازگردد. روسیه مخالفت کرد، پس این توافق امروز پایان می‌یابد.»

چندی قبل نیز وزیر خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی از استقرار تسلیحات آمریکا در فضا تأکید کرد ، این اقدام واشنگتن به رقابت تسلیحاتی منتهی می‌شود.

وزارت دفاع روسیه ماه گذشته نیز یک رزمایش بزرگ موشکی در مناطق مختلف این کشور از جمله «دریای خزر» و «دریای سیاه» برگزار کرد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.