چهارمین درخواست اسپانیا از بلژیک برای بازداشت «پیگدمون»

اسپانیا برای چهارمین بار از بلژیک خواست تا رهبر پیشین استقلال طلبان کاتالونیا را در این کشور بازداشت کنند.

www.mehrnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از یورونیوز، دولت اسپانیا امروز چهارشنبه و در تازه ترین واکنش به خودداری بلژیک از استرداد کارلوس پیگدمون رئیس سابق منطقه خودمختار کاتالونیا که نقش مهمی در برپایی همه پرسی استقلال این کشور داشت، بار دیگر به بروکسل هشدار داد.

در این پیام هشدار آمیز که جزئیات آن منتشر نشده، تاکید شده است که دولت اسپانیا در صورت عدم بازداشت و استرداد کارلوس پیگدمون «اقداماتی» را علیه بروکسل اتخاذ خواهد کرد.

این هشدار در حالی بار دیگر مطرح می شود که مادرید پیشتر به دفعات از بلژیک خواسته بود که رهبر پیشین استقلال طلبان کاتالونیا را بازداشت و به اسپانیا مسترد کند.

درخواست رسمی پیشین مادرید که گویا به زبان اسپانیایی برای بروکسل ارسال شده بود با واکنش دستگاه قضایی بلژیک مواجه شده بود.

سخنگوی دادستانی بروکسل به اشاره به متن این درخواست اعلام کرده بود که از دولت اسپانیا خواسته شده که متن جدیدی را به یکی از زبان های رسمی بلژیک بفرستند تا مورد بررسی قرار گیرد.

این در حالیست که ۲۴ مهر ماه سال جاری دیوان عالی اسپانیا از بلژیک درخواست کرده بود تا کارلوس پیگدمون رهبر پیشین استقلال طلبان کاتالونیا را در این کشور بازداشت کنند.

بر اساس اعلام سخنگوی دادستان بروکسل، این سومین باری بود که اسپانیا برای کارلوس پیگدمون درخواست بازداشت صادر کرده است.

به گزارش رویترز این درخواست بازداشت به زبان اسپانیایی برای بلژیک فرستاده شده بود؛ در صورتیکه بر اساس قوانین، این دست از مدارک باید به یکی از زبان های رسمی بلژیک یعنی فرانسه، آلمانی و یا هلندی تنظیم شده باشد.

این در حالیست که اخیراً دیوان عالی اسپانیا ۹ نفر از ۱۲ رهبر جدایی طلب کاتالونیا را به دلیل تلاش برای برگزاری همه‌پرسی «غیرقانونی» برای استقلال کاتالونیا به ۹ تا ۱۳ سال زندان محکوم کرده بود.

گفتنی است، دادگاه عالی اسپانیا «اوریول یونکراس» را که از ژانویه ۲۰۱۶ تا اکتبر ۲۰۱۷ معاون رهبر کاتالونیا بود را به ۱۳ سال زندان محکوم کرد. 

یونکراس از جمله افراد تاثیرگذار در همه پرسی استقلال کاتالونیا در سال ۲۰۱۷ بود.

همه پرسی استقلال کاتولونیا در اکتبر سال ۲۰۱۷ در حالی برگزار شد که دادگاه قانون اساسی اسپانیا این فرایند را رد کرده بود؛ با این وجود ۴۳ درصد از کاتالونها پای صندوق های رای رفتند و نتیجه این شد که ۹۰ درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی رأی به جدایی کاتالونیا از اسپانیا دادند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری مهر به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.