روسیه: نگرانی اصلی آمریکا رشد توان اقتصادی و نظامی چین است/ آمریکا در امور داخلی اروپا مداخله نکند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه انگیزه واقعی آمریکا از خارج شدن از توافقات مهم بین‌المللی، کاهش محدودیت‌های قانونی برای اقدامات این کشور است، تأکید کرد که خط لوله "جریان شمالی -۲" هیچ ارتباطی به آمریکا ندارد.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تأکید کرد که ساخت خط لوله گاز "جریان شمالی -2" هیچ ارتباطی به ایالات متحده ندارد و این کشور نباید در این طرح مداخله کند.

این دیپلمات بلندپایه شب گذشته (جمعه) در مصاحبه با برنامه "بررسی مسائل  بین المللی" از شبکه تلویزیونی "راسیا-24" ، گفت: «اگر خط لوله "جریان شمالی -2"  از خاک ایالات متحده می‌گذشت، صحبت درباره دخالت واشنگتن در این مسئله قابل درک بود، ولی این طرح به طور کلی یک موضوع اروپایی است و ارتباطی به آمریکا ندارد. این خط لوله فقط به کشورهایی که از لحاظ مالی و جغرافیایی در آن دخیل هستند مربوط می‌شود.»

زاخارووا همچنین یادآور شد که آمریکا با خارج شدن از توافقنامه‌های مهم جهانی، در حقیقت چارچوب قانونی که اقدامات آنها در عرصه بین المللی محدود می‌کند را به حداقل می‌رساند. وی به عنوان نمونه، به خروج واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌ترو همچنین توافقنامه آب‌وهوای پاریس اشاره کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود: «ایالات متحده خارج شدن از این توافقات مهم بین المللی را برای خود ضروری می داند تا محدودیت‌های قانونی که مانع از اقدامات آنها در عرصه بین المللی شده را به حداقل برساند.»

دلیل اصلی خروج آمریکا از پیمان موشکی، "قدرت نظامی رو به رشد" چین است

وی یادآور شد پیش از این به روی توافقات بین المللی در حوزه نظامی- سیاسی برای مدت زمان طولانی کار شده و این اسناد مدت طولانی حفظ می‌شد، ولی اکنون آنها به‌خاطر تصمیمات غیرسازنده در واشنگتن، قربانی یک پیوند لحظه‌ای می شوند.

ماریا زاخارووا تأکید کرد، همانطور که بعداً آشکار شد، دلیل واقعی خروج آمریکا از پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر، توانایی‌های موشکی چین است و روسیه تنها یک "نقط مناسب" برای شکست این توافقنامه بود.

وی گفت: «بیشترین نگرانی آمریکایی‌ها از جانب چین است. این نگران هم از لحاظ "قدرت اقتصادی" این کشور است و به همین دلیل ایالات متحده "جنگ تجاری واقعی" را علیه طرف چینی آغاز کرده و و هم به خاطر "قدرت نظامی رو به رشد" پکن  و تأثیر آن بر اوضاع منطقه است.»

تحولات بین المللی تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار خواهد داشت

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پاسخ به سئوال دیگری اعلام کرد که سال آینده (2020) تحولات در عرصه بین المللی تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده قرار خواهد داشت.

به عقیده این دیپلمات، در سال 2020، ایالات متحده ممکن است دست به "اقدامات تبلیغاتی واضحی" و "پیشنهادات جذابی" بزند که برای سیاستمداران آمریکایی در عرصه مبارزات انتخاباتی مورد نیاز است.علاوه بر این، موضوع "مداخله روسیه" در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا هنوز حل نشده باقی مانده و این مسئله در مبارزات انتخاباتی بار دیگر مطرح خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده قرار است در تاریخ 3 نوامبر 2020 برگزار شود. البته قبل از آن نتیجه روند استیضاح "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری فعلی آمریکا مشخص خواهند شد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.