گزارش| انتشار اطلاعات جدید از سوی داعش و افزایش ابهامات در مورد حمله اخیر در تاجیکستان

با انتشار ویدئوی بیعت مهاجمین، ابهامات متعددی نظیر زمان و مکان ضبط ویدئوی بیعت، هویت مهاجمین، تعداد مهاجمین، انگیزه حمله، اختلاف در تعداد تلفات دولت تاجیکستان و همچنین عدم تطبیق آن با الگوهای پیشین اقدامات داعش مشخص شده است.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا ، روز گذشته خبرگزاری اعماق، وابسته به گروه تکفیری- تروریستی داعش جزئیاتی از حمله به پایگاه مرزی عشق‌آباد در ناحیه سلطان‌آباد تاجیکستان را منتشر کرد. در اطلاعات منتشر شده، این گروه تروریستی رسما مسئولیت حمله به پاسگاه مذکور را بر عهده می‌گیرد و داده‌های جدیدی را نیز منتشر می‌کند. با انتشار این داده‌ها، اگرچه انتظار می‌رفت جزئیات بیشتری منتشر شده و ابهامات کاهش یابد، اما مشخص شدن تناقض‌هایی در این موارد موجب پیچیدگی بیشتر موضوع شده است. در همین حال، تحلیل‌گران و رسانه‌ها تحلیل‌های متعددی منتشر کرده و هر روز دامنه سناریوهای ممکن افزایش می‌یابد.

در ادامه همچنین روز گذشته رسانه‌های وابسته به داعش همانطور که پیش‌تر وعده آن را نیز داده بودند، ویدئوی بیعت مهاجمین به پاسگاه مرزی عشق‌آباد را نیز منتشر کردند. در این ویدئو دیده می‌شود که 6 نفر با خلیفه جدید داعش، ابو ابراهیم الهاشمی القریشی، به زبان عربی بیعت می‌کنند. در ویدئوی مذکور مشاهده می‌شود که یک نفر متن بیعت‌نامه را قرائت کرده و دیگران آن را تکرار می‌کنند.

برخی منابع در همین حال تایید کرده‌اند که در تکلم این افراد به عربی، لهجه تاجیکی مشاهده می‌شود. روکمینی کالیماچی، خبرنگار معروف نیویورک تایمز و کارگردان مستند معروفی که درباره حمله به توریست‌های خارجی در سال 2018 ساخته شد نیز با استناد به یکی از منابعش، لهجه تاجیکی این افراد را تایید کرده است.

همچنین برخی رسانه‌های تاجیک همچون پیام نیز در گزارش‌شان آورده‌اند که محل ضبط ویدئوی این بیعت یک خانه مشابه منازل تاجیک‌ها می‌باشد.

در همین حال، برخی منابع رسانه‌ای تاجیک ادعا کرده‌اند که که نام 5 نفر از مهاجمین به پاسگاه مرزی عشق‌آباد که از اعضای داعش نیز بوده‌اند، مشخص شده است. گفته می‌شود که 4 تن از این افراد که هویت‌شان مشخص شده اکنون در بازداشت به سر می‌برند و یک نفر نیز در میانه درگیری‌ها کشته شده است. در حالی که رادیو آزادی این خبر را منتشر کرده است، اما هنوز هیچ منبع رسمی این موضوع را تایید نکرده است. بر این اساس گفته می‌شود یکی از این 5 نفر، شخصی به نام ملحت حیدروا، از ساکنان ناحیه «باباجان غفور‌اف»، و دو نفر دیگر به نام‌های زولخومار جمعه‌بایوا و رهبر باقیوا، از ساکنان شهر استروشن بازداشت شده‌اند. در همین راستا، حسین اسلام‌اف، ساکن یکی از روستاهای استروشن دستگیر شده و یکی از افراد دیگر از همین روستا که احتمالا از اقوام وی می‌باشد، به نام شوکت اسلام‌اف، در درگیری‌ها کشته شده است. نکته جالب توجه آن است که هر 5 نفری که تا کنون هویت آن‌ها منتشر شده است، همگی از اهالی استان خجند، در شمال تاجیکستان هستند. استانی که در نزدیکی شهر تاشکند قرار داشته و جمعیت ازبک‌تباران در آن قابل توجه است.

با این حال انتشار این داده‌ها، همچنان بر ابهامات پیشین در مورد حمله مذکور می‌افزاید. در ویدئوی داعش تصویر 6 نفر دیده می‌شود که با داعش بیعت کرده‌اند. این در حالی است که در حمله مذکور به ادعای مقامات تاجیکستان و بر اساس جنازه‌های موجود، 20 نفر مشارکت داشته‌اند. همچنین نکته جالب توجه دیگر این است که شماری از مشارکت‌کنندگان در حمله مذکور را زنان تشکیل داده‌اند، که در ویدئوی داعش به نظر نمی‌رسد حضور داشته باشند.

در همین حال ابهام دیگری که در این خصوص وجود دارد، نوع سازماندهی این افراد است. مشخص نیست فرمانده این افراد چه کسی بوده و آموزش و سازماندهی آن‌ها کجا و به چه صورتی انجام گرفته است. همچنین مشخص نیست آیا تمام 20 نفر از مرز عبور کرده‌اند یا این که تنها همین 6 نفر از مرز افغانستان عبور کرده و در داخل تاجیکستان این ماموریت را سازماندهی کرده‌اند. همچنین با توجه به این که در ویدئوی مذکور هیچ جزئیاتی درباره عملیات آن‌ها، حمله به مرزبانی، تعداد نفرات و دیگر مسائل مربوط به این حمله مطرح نشده، شائبه‌ها را در این خصوص افزایش داده است. از همین رو برخی تحلیل‌گران معتقدند شاید این افراد در اصل برای ماموریت و عملیات دیگری وارد تاجیکستان شده و یا قرار بوده به سازماندهی و جذب نیروی بیشتر بپردازند.

از سوی دیگر، نکته دیگری که در ویدئوی مذکور جلب توجه می‌کند آن است که تصاویر و چهره‌های افراد بیعت‌کننده در آن کاملا پوشیده است و هرگز نمی‌توان تشخیص داد که آیا این افراد همان نیروهایی هستند که در عملیات حمله به مرزبانی شرکت کرده‌اند یا افراد دیگری هستند. همین موضوع سبب شده که حتی این سناریو همچنان مد نظر باشد که شاید این افراد نیروهای دیگری از داعش هستند که اکنون در تاجیکستان فعالیت کرده و شاید در آینده‌ای نزدیک عملیات دیگری را صورت دهند. در ویدئوی پیشین از مهاجمین به توریست‌های دوچرخه‌سوار غربی در دنغره که ویدئوی بیعت مهاجمین با ابوبکر البغدادی منتشر شد، تصاویر و چهره‌های مهاجمین کاملا مشخص بود. همچنین از سوی دیگر بعضا مطرح می‌شود که اصولا افراد حمله کننده به پاسگاه مرزی چهره‌های دیگری هستند و داعش در فرایند افول خود، برای جلب توجه و فرصت‌طلبی با یک ویدئوی ساختگی مسئولیت حمله مذکور را بر عهده گرفته است.

نکته جالب توجه دیگری که در مورد این ویدئوی منتشر شده وجود دارد، مساله زمان‌بندی آن است. در ویدئوی مذکور هیچ نشانه‌ای از تاریخ زمانِ ضبط ویدئو گرفته نشده است. از سوی دیگر نیز نکته جالب توجه در مورد این ویدئو، بیعت افرادِ حاضر در آن با ابوابراهیم القریشی، سرکرده جدید گروه تروریستی داعش است.

این در حالی است که خبر کشته شدن خلیفه داعش، ابوبکر البغدادی توسط آمریکایی‌ها در تاریخ 27 اکتبر انجام شد. در ادامه نیز درست چند روز پس از آن، یعنی در 31 اکتبر، اعلام شد که ابوابراهیم هاشمی القریشی، سرکرده جدید این گروه تروریستی و تکفیری است. حال این موضوع در حالی است که کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان اعلام کرده این افراد در تاریخ 3 نوامبر، یعنی کمتر از 2 روز پس از انتصاب القریشی از افغانستان وارد تاجیکستان شده‌اند.

همین موضوع این شائبه را پیش آورده که این ویدئو ساختگی باشد. چرا که معمولا ویدئوی بیعت پیش از طراحی حمله و یا در زمان آغاز آن معمولا ضبط و برای داعش ارسال می‌شود. با این حال مشخص نیست این 6 نفر در چه زمانی و در چه مکانی اقدام به ضبط ویدئوی مذکور کرده‌اند.

در نهایت موضوع مهم دیگری که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است، میزان تلفات دولت تاجیکستان در حمله مذکور است. در حالی که دولت تاجیکستان تاکنون تنها 2 نفر، یک مرزبان و یک پلیس را در شمار تلفات خود اعلام کرده بود، داعش ادعا کرده است که 10 نفر از نیروهای دولتی و امنیتی تاجیکستان را به قتل رسانده است. در اظهارات ضد و نقیض دیگری که از سوی منابعی در دولت اعلام شده است، این تلفات 6 نفر، از جمله 5 مرزبان و 1 پلیس عنوان شده است. سامانه اخبار به نقل از منابع آگاه در دولت این خبر را منتشر کرده و حتی هویت این 6 نفر را نیز منتشر کرده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.