محسن حسینی در حافظیه «گوته» را روایت می‌کند

محسن حسینی، کارگردان و بازیگر تئاتر در جوار آرامگاه حافظ، قطعاتی از گوته اجرا می‌کند.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ سینما و تئاتر، به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، محسن حسینی که این روزها در تئاتر شهر نمایش «جنگنامه غلامان» نوشته بهرام بیضایی را روی صحنه دارد،‌ قرار است عصر امروز، پنجشنبه در جوار آرامگاه حافظ بخش‌هایی از نمایش «دیوان غربی – شرقی» را روی صحنه برد.حسینی این نمایش را پیشتر در سال 1395 در تئاتر شهر اجرا کرده بود.

وی در گفتگو با تسنیم گفت این برنامه به مناسبت 250 سالگرد تولد بتهوون و با همکاری رایزنی فرهنگی آلمان در ایران برگزار می‌شود.

قرار است در این اجرا فاطمه صارمی، محسن حسینی را به عنوان بازیگر همراهی کند. گروه موسیقی این اجرای مبتنی بر موسیقی با روزبه مهر،‌آهنگساز و نوازنده ساز دیوان و مروارید مهر، نوازنده ویولن است. کسری پاشایی نیز ساوندافکت این اجرا را برعهده داد و  وحید امیری‌زاده در حوزه تولید ومولتی‌مدیا به این گروه کمک می‌کند.

حسینی با بیان آنکه واژه دیوان در فارسی معنای گسترده‌ای دارد، گفت: «بخشی از آن به شعر مرتبط است و از سوی دیگر رابطه مهمی با ادبیات سیاسی و اجتماعی ایران دارد؛ اما در زبان آلمانی این واژه صرفاً به مفهوم مجموعه اشعار اختصاص دارد.»

وی استفاده از ساز دیوان را در راستای اهمیت این واژه در فارسی عنوان کرد. ساز دیوان، از جمله سازهای مضرابی و خانواده تنبور به حساب می‌آید که در کردستان ترکیه، عراق و ایران و سوریه استفاده می‌شود.

حسینی درباره اجرای نمایش خود گفت:«این نمایش داسانسفر گوته برای یافتن حقیقت حافظ و ملاقات با نقش جهان ملک خاتون یا همان شاخ نبات است. ملک خاتون هم‌دوره حافظ بوده و دیوان و اشعارش متأسفانه ناشناخته مانده است.»

این کارگردان درباره اهمیت اجرا در حافظیه گفت «هیچ جا مثل ایران مردم به مقبره شعرای خود نمی‌روند. حضور در مقابر شعرا در ایران همچون پیک‌نیک می‌ماند و این از اهمیت توریستی این مکان‌های فرهنگی است.»

حسینی ابراز امیدواری کرد همانند یادمان حافظ در شهر وایمار، در شهر شیراز، به عنوان خواهرخوانده شهر وایمار - به سبب رابطه معنوی میان حافظ و گوته - یادمان گوته نیز در شیراز طراحی شود. در شهر وایمار خیابانی به نام حافظ نامگذاری شده است.

نمایش دیوان غربی-شرقی براساس نوشته گوته، شاعر نامدار آلمانی و با ترجمه محمود حدادی برای یک شب در حافظیه شهر شیراز برگزار می‌شود.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.