افزایش ۳۳۲ درصدی کشف شیشه

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر از افزایش ۳۳۲ درصدی کشفیات شیشه در ۹ ماهه گذشته از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس جامعه امروز نیوز؛ انتظامی و حوادث، به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ امیرعباس لطفی در تشریح اقدامات ستاد مبارزه با موادمخدر در 9 ماه سال جاری با اشاره به کشف 713 تن موادمخدر در بازه مذکور، از افزایش 16 درصدی میزان کشفیات نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: بالاترین میزان کشفیات مربوط به تریاک با 80 درصد کشفیات بوده و میزان کشفیات شیشه افزایش 332 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

وی در نخستین نشست خبری خود تصریح کرد: نیروی انتظامی با 86 درصد کشفیات بیشترین سهم در میزان کشفیات را داشته و وزارت اطلاعات، بسیج و گمرک در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

این مقام مسئول ادامه داد: در بازه مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 83 درصدی در تعداد شهدای مبارزه با موادمخدر داشتیم. سال گذشته 12 نفر و امسال دو نفر در راه مبارزه با این بلیه به شهادت رسیدند.

لطفی با بیان اینکه 70 درصد کارها، بر اساس اقدامات اطلاعاتی بوده، گفت: در بازه 9 ماهه سال جاری، مراکز درمان سرپایی، تیمهای سیار و مراکز گذری در مجموع بیش از یک میلیون 600 هزار نفر را تحت درمان قرار دادند.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به اجرای طرح "یاریگران زندگی"، یادآور شد: وزارت آموزش و پرورش نقش مهمی در اجرای این طرح دارد.

وی با بیان مدیران اجرایی UNODC مکرراً از جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچم‌دار مبارزه با موادمخدر نام برده‌اند، متذکر شد: حوزه درمان و کاهش آسیب برای ما از اولویت برخوردار است. در حال حاضر سهمی که باید از طرف جامعه جهانی در حمایت از ایران در راه مبارزه با موادمخدر ایفا شود، برآورده نشده است.

لطفی با بیان اینکه جمع‌آوری معتادان متجاهر در تمام استانها در حال انجام است، عنوان کرد: موادمخدر مخصوصاً مشتقات حشیش اسمهای تجاری مختلفی دارند و هر ساله با اسمهای جدید عرضه می‌شوند، به طور مثال سالهای پیش از موادمخدری به نام کراک یا کریستال نام برده می‌شد اما در واقع حشیش با خلوص بالا بود.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به جمع‌آوری 158 هزار معتادمتجاهر در سال جاری ( از ابتدای  سال تا پایان آذر)، از کاهش پنج درصدی جمع‌آوری معتادان متجاهر نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. (9 ماهه سال گذشته، 168 هزار معتادمتجاهر جمع‌آوری شده بودند.)

وی با بیان اینکه میزان شیوع اعتیاد در بین دانش‌آموزان 2.1 درصد است، گفت: آمار دقیقی از معتادان متجاهری که پاک می‌شوند، نمی‌توان ارائه داد، زیرا ممکن است بسیاری از این افراد مجدداً گرفتار اعتیاد شوند.

این مقام مسئول از برنامه‌ریزی ستاد مبارزه با موادمخدر برای افزایش زمان نگهداری معتادان متجاهر در کمپهای بازپروری خبر داد و اظهار کرد: موضوع حرفه‌آموزی یکی از اقداماتی است که باید همزمان با پاکسازی این افراد مدنظر قرار گیرد.

لطفی در پاسخ به سوالی مبنی بر قصور وزارت بهداشت در احداث مرکزی برای نگهداری معتادان متجاهر دارای بیماری خاص مانند HIV، زخم‌باز و عفونت، عنوان کرد: در جلسه‌ای که هفته آینده برگزار می‌شود، به این موضوع رسیدگی خواهد شد.

وی با بیان اینکه ستاد مبارزه با موادمخدر، نهادی هماهنگ‌کننده است، تصریح کرد: برای جمع‌آوری معتادان متجاهر یا درمان آنها باید از همکاری نهادهای اجرایی برخوردار باشیم.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.