پاسداشت قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس با پخش مستند «رزمی چنین»

شبکه مستند سیما با پخش مستند «رزمی چنین» ساخته مهدی مطهر یاد و خاطره شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس مستند را گرامی می‌دارد.

www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ دنیای هنرمندان ، مستند «رزمی چنین»، روایتی از تلخ و شیرین مستندسازی بحران است و شنبه 14 دی ساعت 15 از شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

این مستند با تکیه‌بر پشت‌صحنه سه مستند شاخص بحران که در ماجرای جنگ در سوریه و عراق ساخته شد، روایتی نزدیک و عینی از خطرات و سختی‌های مستندسازان جنگی را ارائه می‌دهد. در این مستند نیمه بلند، با بررسی فیلم‌های شاخصی نظیر «ابو مهدی مهندس» ساخته وحید فراهانی، «ایرانیان مرتد» به کارگردانی حمید عبدالله‌زاده و «پل» ساخته امیرحسین نوروزی، جنس مستندسازی جنگ موردبررسی قرارگرفته و آموزش‌های لازم برای ساخت چنین فیلم‌هایی موشکافی می‌شود.

با ظهور پدیده داعش و آغاز جنگ در سوریه و عراق، بسیاری از مستندسازان کشورمان بر اساس رسالتی که از شهید آوینی به ارث برده بودند، وارد جبهه‌های جنگ‌ شدند و با نمایش ابعاد واقعی دشمنی داعش با مسلمانان، دست این دشمن را برای جهانیان رو کردند. مطمئناً ساخت چنین مستندهایی از نزدیک‌ترین فاصله به جنگ و بحران، خطرات جانی بسیار زیادی برای عوامل آن دارد. این موضوع سوژه مستند مهدی مطهر بوده است.

سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی مهندس معاون حشدالشعبی 13 دی در پی حمله بالگرد‌های آمریکایی به فرودگاه بغداد به شهادت رسید.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.