نخست وزیر یونان: «عصری جدید» در روابط پکن- آتن آغاز شده است

مقامات بلندپایه یونان با استقبال از نخستین دیدار رسمی رئیس جمهور چین از این کشور، آن را آغازگر «عصری جدید» در روابط تجاری و سرمایه گذاری میان آتن و پکن دانستند.

www.mehrnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از الجزیره، در شرایطی که دولت یونان در تلاش برای تبدیل شدن به دروازه اروپا و ارائه فرصتهای سرمایه گذاری فراوان به مقامات چین است، مقامات آتن ضمن استقبال گرم از نخستین سفر رسمی «شی جین پینگ» به یونان آن را آغازگر «عصری جدید» در روابط نزدیک تجاری و سرمایه گذاری میان آتن و پکن می دانند؛ روابطی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا به دقت نظاره گر آن هستند.

در همین ارتباط، «کاریاکاس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان به رئیس جمهور چین گفت: «یونان کشور چین را نه تنها به عنوان قدرتی بزرگ بلکه به عنوان کشوری به رسمیت می شناسد که یک نقش برجسته ژئواستراتژیک اقتصادی و سیاسی را برای خود به ارمغان آورده که البته این امر، عاری از دشواری نبوده است».

گفتنی است که یونان خواهان ایفای نقشی بزرگتر در برنامه های توسعه خارجی چین است.

هیأتهای نمایندگی دو کشور در جریان این دیدار رسمی  ۱۶ توافقنامه همکاری امضا کردند که مهم ترین آنها سرمایه گذاری های جدید چین در حوزه انرژی یونان است.

شایان ذکر است که شی جین پینگ در مقاله ای که پیش از سفرش به یونان منتشر شد، چشم اندازی «همه جانبه» را برای افزایش همکاریهای دوجانبه با یونان مطرح کرد.

وی در این مقاله نوشت: «چین و یونان باید با هم به ایجاد نوع جدیدی از روابط بین المللی بر پایه احترام، عدالت و همکاری متقابلاً سودمند یاری رسانند».

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری مهر به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.