خشم سناتورها از توضیحات ناکافی دولت آمریکا درباره ترور سردار سلیمانی

تعداد زیادی از سناتورهای آمریکایی که در جلسه توجیهی مقام‌های دولت ترامپ در مورد ترور سردار شهید سپهبد سلیمانی شرکت کرده‌اند، خشم و ناراحتی خود را از این توضیحات اعلام کرده‌اند.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس سیاسی امروز نیوز؛ سیاست خارجه به نقل از ان بی سی نیوز، توجیهات و توضیحات مقام‌های کاخ سفید نتوانسته است بسیاری از سناتورهای آمریکایی از جمله سناتورهای جمهوریخواه را درباره اقدام تروریستی ارتش آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی قانع و راضی کند.

این در شرایطی است که دولت آمریکا ادعا کرده است که یک حمله قریب الوقوع از سوی ایران علیه نظامیان آمریکایی طراحی شده و علت اصلی ترور سردار شهید سلیمانی همین بوده است.

گروهی از مقام‌های ارشد دولت آمریکا از جمله مارک اسپر وزیر دفاع، مایک پامپئو وزیر خارجه و جینا هاسپل مدیر سازمان سیا روز چهارشنبه با هدف کاهش انتقادات نمایندگان کنگره از اقدام تروریستی واشنگتن علیه سردار سلیمانی، در مجلس سنا حضور یافتند و در جلسه‌ای پشت درهای بسته توضیحات و توجیهاتی را برای سناتورها مطرح کرده‌اند.

ولی اظهارات سناتورهای حاضر در این نشست نشان می‌دهد که توجیهات مقام‌های دولت ترامپ نه تنها موجب قانع شدن آنها نشده است بلکه سئوالات و ابهامات بیشتری را هم درباره انگیزه ترامپ از صدور دستور ترور به وجود آورده است.

مایک لی سناتور جمهوریخواه پس از این نشست در جمع خبرنگاران با خشم و عصبانیت گفت: این جلسه توجیهی شاید یکی از بدترین جلسات توجیهی در حوزه فعالیت‌های نظامی بوده که در دوره 9 ساله حضور در سنا دیده‌ام.

وی در ادامه خودداری مقام‌های دولت آمریکا از ارائه اسناد و مدارک روشن که نشانگر قریب الوقوع بودن یک حمله از سوی ایران باشد را توهین آمیز و مایه تحقیر قانون اساسی آمریکا دانسته است.

رند پال دیگر سناتور جمهوریخواه نیز که رابطه خوبی را با ترامپ دارد، ضمن انتقاد شدید از اظهارات مقام‌های دولت ترامپ، گفت: نمایندگان دولت حاضر به پاسخ دادن به سئوالات نشدند و کاخ سفید در توجیه انجام این اقدام تروریستی، به مجوز جنگ عراق استناد کرده است. بی شک توجیهات ارائه شده در این نشست، کاملا غیرمعقول بوده است.

وی افزود: هر چند قبل از شرکت در این جلسه درباره محدود کردن قدرت و اختیارات جنگی رئیس جمهور آمریکا تردید داشتم ولی حالا مطمئن هستم که باید از طرح پیشنهادی دموکراتها برای کاهش قدرت و اختیارات جنگی ترامپ حمایت کنم.

این در شرایطی است که حتی باب منندز سناتور دموکرات جنگ طلب آمریکا نیز از این جلسه انتقاد کرده است. وی با انتشار توئیتی نوشت: همین الان جلسه توجیهی دولت ترامپ درباره ایران را ترک کردم. یک مساله کاملا روشن است: سئوالاتی که داریم از پاسخ‌ها بیشتر است. چطور می‌توانیم برای قانع کردن مردم آمریکا درباره سیاستی که اصلا وجود ندارد، کمک کنیم؟

چاک شومر رهبر اقلیت مجلس سنا نیز در این باره گفت: سئوالات مهم بسیار زیادی وجود داشت که پاسخ داده نشده است. هیچ طرحی به ما ارائه نشد، حتی یک طرح رضایت بخش برای آینده پیش رو.

شومر افزود: 97 سناتور در این جلسه حضور داشتند که فرصت طرح سئوالات 15 نفر وجود داشت. زمانی که سئوالات سخت‌تر و چالشی‌تر مطرح شد، نمایندگان دولت رفتند.

کوری بوکر سناتور و نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نیز در توئیتر نوشت: همین الان از جلسه توجیهی 75 دقیقه‌ای درباره اقدام نظامی ترامپ در عراق خارج شدم. هیچ سند و مدرکی دال بر حمله قریب الوقوع ایران به ما ارائه نشده است. من هنوز کاملا در این خصوص به شدت بدبین هستم که ترامپ توجیهی برای انجام این ترور داشته است.

جف مرکلی سناتور دموکرات نیز گفت: این جلسه توجیهی کاملا توهین آمیز بود. با وجود برگزاری این نشست، هنوز سئوالات بی پاسخ زیادی وجود دارد.

وی افزود: کل استدلالی که مطرح شد این بود که یک تهدید قریب الوقوع وجود داشت ولی اگر سئوال می‌کردید از سوی چه کسی، چه زمانی و کجا و چگونه، هیچ چیزی وجود نداشت که ثابت کند یک تهدید قریب الوقوع در پیش بوده است.

وی در پایان اظهار داشت: بی شک تلاش دولت آمریکا برای اقدام نظامی بدون مشورت و رایزنی با کنگره، خلاف قانون اساسی آمریکا است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.