موضع گیری اردوغان درباره حوادث اخیر عراق: همه گروه ها برادران ما هستند

ایسنا نوشت: رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه تمامی گروه‌های ملت عراق برادر این کشور هستند، تاکید کرد: هیچ کس حق ندارد کل منطقه به ویژه عراق را وارد دور جدیدی از درگیری‌ها کند.

www.khabaronline.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا،  

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز (پنج‌شنبه) توییت کرد: تمامی مردم عراق چه عرب، کرد، ترکمان، سنی یا شیعه همگی به معنای واقعی کلمه برادر ما هستند و هیچ کسی در منطقه جغرافیایی ما دیگر فرصت این را ندارد فشارهای جدیدی را تحمیل کند.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه نوشت: منطقه ما در پی درگیری‌های مستمر در طول ۲۰ سال اخیر نیروهای خود را از دست داده است و متاسفانه میلیون‌ها تن از برادران بیگناه ما از عراق تا سوریه هزینه جنگ‌های نیابتی میان گروه‌های مختلف را متحمل شده‌اند.

اردوغان تاکید کرد: شهرهای باستانی تمدن اسلامی که برای قرن‌ها سرزمین رفاه و صلح بوده‌اند اکنون به ویرانه‌هایی تبدیل شده‌اند.

رئیس جمهوری ترکیه این گونه ابراز عقیده کرد: گروه‌های خارجی که حساب‌های ویژه‌ای در منطقه برای خود دارند، بیش از هر طرفی از این وضعیت که برادر، دشمن برادر خود شده، استفاده می‌کنند.

وی در ادامه گفت: هیچ کس حق ندارد در راستای منافع خود کل منطقه به ویژه عراق را وارد دور جدیدی از درگیری‌ها کند.

اردوغان تاکید کرد: ما به عنوان دولت آنکارا می‌توانیم با همه طرف‌ها وارد گفت‌وگو شده و به رایزنی‌های دیپلماتیک خود در تمامی سطوح ادامه دهیم.

رئیس جمهوری ترکیه افزود: در این مرحله که طبل جنگ به صدا درآمده از تمامی کانال‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش تلاش خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: ما تمام امکانات‌مان را به کار خواهیم گرفت و هرگز اجازه نخواهیم داد که منطقه‌مان غرق در خون و اشک شود.

روسای جمهوری ترکیه و روسیه عصر چهارشنبه در راستای کاهش تنش میان آمریکا و ایران همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت کردند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرآنلاین به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.