گلایه هیات مدیره ایسفا از دبیر جشنواره فجر/ پیشنهاداتی که رد شد!

هیات مدیره ایسفا از دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر به دلیل نپذیرفتن پیشنهادات این انجمن، گلایه کردند.

www.mehrnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ سینما و تئاتر به نقل از ایسفا، هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) در گزارشی به شرح چگونگی حضور فیلم کوتاه در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر و پیشنهادی که به دبیر این جشنواره ارایه داد بودند، پرداختند.

متن این گزارش به شرح زیر است:

با توجه به مشکلاتی که در ۲ سال گذشته در رابطه با برگزاری بخش مسابقه فیلم های کوتاه در جشنواره فیلم فجر پیش آمده بود و با عنایت به درخواست اعضای انجمن فیلم کوتاه ایران و فیلمسازان این عرصه جهت تغییر شیوه برگزاری این بخش، هیات مدیره ایسفا رایزنی هایی را با مدیران مربوطه آغاز کردند. در همین رابطه جلسه ای در تاریخ ۹۸/۶/۲۵  در انجمن سینمای جوانان ایران با حضور آقایان ابراهیم داروغه زاده دبیر محترم جشنواره ملی فیلم فجر، سیدصادق موسوی مدیر عامل محترم انجمن سینمای جوانان ایران، مسعود نجفی مدیر محترم روابط عمومی سازمان سینمایی و اعضای هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران برگزار شد.

در این جلسه نواقص و اشکالات شیوه کنونی برگزاری بخش مسابقه فیلم های کوتاه در جشنواره فیلم فجر از طرف هیات مدیره ایسفا مطرح و تأکید شد که در حال حاضر این بخش در جشنواره فیلم فجر بیشتر شبیه مرور چند اثر برگزیده از دو جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن مستقل ایسفا است و فاقد رقابت موثر، تازگی و هیجان است که از الزامات هر جشنواره ای است.

برگزارکنندگان جشنواره فیلم فجر نیز از محدودیت هایی که به واسطه تمرکزشان بر فیلم های بلند دارند صحبت کردند، اما مایل به شنیدن نظرات جدید در مورد بخش فیلم کوتاه در جشنواره بودند. با توجه به جمیع نظرات و امکاناتی که جشنواره می تواند به این بخش اختصاص دهد و با نظر به الگوی رایج در جشنواره های مطرح جهانی، هیات مدیره ایسفا پیشنهاداتی را مطرح کرد که در صورت تصویب در شورای سیاست ذاری فجر، از امسال عملی شود.

پیشنهادات به شرح زیر بود:

۱. تشکیل هیات انتخاب مستقل توسط جشنواره فیلم فجر و دریافت تمامی فیلم های کوتاه تا ۱۵ دقیقه که در دیگر جشنواره های داخلی حضور نداشته اند. آثار بخش مسابقه فیلم کوتاه مستقلا توسط این هیات انتخاب بشوند.

۲. جشنواره فیلم فجر در ترکیب هیات انتخاب و داوری این بخش از فیلمسازان، کارشناسان و فعالان به روز حوزه فیلم کوتاه بهره مند شود.

۳. در بخش نقد و بررسی آثار این بخش، از منتقدان و صاحب نظران فیلم کوتاه استفاده شود.

۴. سالن و سانس مناسب برای فیلم های کوتاه بخش مسابقه اختصاص داده شود و تمهیداتی در نظر گرفته شود که مخاطبان بیشتری از این بخش که هویت مستقل و ویژگی های منحصر به فرد دارد و توسط جوانان آینده ساز سینمای ایران عرضه می شود، بهره مند شوند.

 این پیشنهادات که در جلسه حضوری با موافقت دبیر محترم جشنواره فیلم فجر مواجه شد، پس از جمع بندی و تایید هیات مدیره ایسفا و موافقت مدیر عامل محترم انجمن سینمای جوانان به طور رسمی و مکتوب، به عنوان پیشنهادات مشترک دو مرکز موثر در فیلم کوتاه، به دبیر جشنواره فیلم فجر ارائه شد اما متاسفانه این پیشنهادات در شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم فجر مورد قبول واقع نشده و فراخوان به جز تغییرات اندکی به سیاق سال های گذشته منتشر شد.

انجمن فیلم کوتاه ایران ضمن تشکر از همراهی مدیرعامل محترم انجمن سینمای جوانان ایران با پیشنهادات ایسفا، با ابراز تأسف از این بی توجهی آشکار به آرا و نظرات فیلمسازان فیلم کوتاه، توسط شورای سیاستگذاری و دبیر جشنواره فیلم فجر اعلام می دارد که در صورت اجرایی شدن این پیشنهادات، جشنواره فیلم فجر می توانست در بخش فیلم کوتاه هویت مستقل خود را داشته باشد. همچنین این امکان برای فیلمسازان بیشتری فراهم می شد که فارغ از حضور در دو جشنواره مذکور، فیلم های خود را برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر نمایش دهند.

این روزها شاهد اعتراض تعدادی از فیلمسازان فیلم کوتاه هستیم که فیلم هایشان از حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهران باز مانده است. تعدادی از این فیلم ها که با هزینه و زحمات زیادی ساخته شده اند، درخور توجه هستند ولی به دلیل محدودیت در رقابت با آثار دیگر امکان حضور پیدا نکردند. چنانچه جشنواره فیلم فجر به طور مستقل عمل می کرد، این امکان برای این دسته از فیلمسازان فراهم می شد که شانس خود را برای دیده شدن و رقابت در آن جشنواره امتحان کنند و فضایی جدید برای تعدادی دیگر از فیلمسازان فراهم می شد. جشنواره فیلم فجر هم، چنانچه فیلم کوتاه برایش جدی بود و آن را سینمای خلاق و جسور و متفکر می دانست، می توانست خود کاشف استعدادهای جدید باشد و برای مخاطبان و اصحاب رسانه، پدیده های جدید ارائه کند.

این گزارش برای اطلاع رسانی به اعضای ایسفا و فعالان عرصه فیلم کوتاه و اطلاع جناب آقای دکتر حسین انتظامی که در شلوغی های سینمای بلند، فرصتی برای درخواست چندین ماهه دیدار هیات مدیره صنف و گفتگو درباره دغدغه های فیلمسازان جوان فیلم کوتاه کشور را ندارند، انتشار پیدا می کند. امیدواریم که گردانندگان جشنواره فیلم فجر و مدیران محترم سازمان سینمایی با برگزاری جلسات مشورتی با انجمن فیلم کوتاه ایران و صاحب نظران این عرصه، راه تعامل بیشتر را باز و به نسل جوان سینما بیشتر اعتماد کنند تا در نهایت نتایج مثبت و قابل قبولی برای فیلمسازان و فیلم کوتاه کشور که بخش پیشرو و آینده ساز سینمای ایران است محقق شود.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری مهر به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.