«ضیافت همزبانی»؛ ضیافتی برای پاسداشت زبان پارسی

کافی‌ است عاشق زبان پارسی باشی تا به «ضیافت همزبانی» دعوت شوید. فرقی نمی‌کند از کجای جهان آمده‌اید، پارسی پیوند دهنده دلهای ماست.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ فرهنگ عمومی ، این ماه نیز برای سومین ماه پیاپی شاعران پارسی زبان از کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و سایر کشورهای جهان در ضیافت همزبانی گردهم خواهند آمد تا پارسی، این زبان مهربان را پاس بدارند.

کافی است عاشق زبان پارسی باشی تا به «ضیافت همزبانی» دعوت شوی. فرقی نمی‌کند از کجای جهان آمده‌ای، پارسی پیوند دهنده دل‌های ماست.

سایت شاعران پارسی زبان سال‌هاست که این جمع را گرد هم آورده و پارسی زبانان را به قلب زبان پارسی پیوند زده است. حالا در ضیافت همزبانی این هم نشینی از فضای مجازی به دنیای حقیقی قدم گذاشته است.

این ماه نیز برای سومین ماه پیاپی شاعران پارسی زبان از کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و سایر کشورهای جهان در ضیافت همزبانی گرد هم خواهند آمد تا پارسی، این زبان مهربان را پاس بدارند. پارسی زبان بودن، جدا از همزبانی، تجلی یک فرهنگ عمیق و اصیل است که ریشه در تاریخ ادبیات غنی پارسی دارد. قرن‌های متمادی فیلسوفان، علما، حکیمان و عرفا به وسیله این زبان مهربان پیام خود را به ما رسانده‌اند. شعر و نثر اولین و مهم ترین رسانه جمعی است که قدمت و ماندگاری آن از هر رسانه‌ای بیشتر بوده و خواهد بود. رسالت ما به عنوان میراث دار این رسانه پایا و مانا، افزایش همدلی میان پارسی زبانان سراسر جهان است و خوشبختانه این مهم در ضیافت همزبانی محقق شده است.

استاد رضا اسماعیلی شاعری است اندیشمند که با توجه به سوابق ادبی و حرفه‌ای خود شاعران پارسی زبان را در این ضیافت گرد هم آورده است و  همدلی توام با همزبانی را متجلی کرده‌است. در این ضیافت شاعران در خانه پدری شان که همان زبان پارسی است گرد هم می‌آیند و با خواهران و برادران هم زبان بر سر سفره  پر برکت شعر و ادبیات می‌نشینند. شعر، خوشنویسی و هر آنچه ادب پارسی را ارج می‌نهد در اینجا عزیز است. در هر ضیافت از یک یا چند تن از ادبای برجسته تقدیر به عمل می‌آید. استاد حداد عادل  نخستین سخنران ضیافت همزبانی بودند و استاد موسوی گرمارودی مهمان ضیافت دوم. و اینک ضیافت سوم میزبان  علیرضا قزوه و استاد محمد علی بهمنی است. شاعران جوان به شوق دیدار استادان و شنیدن و آموختن از ایشان برای فرارسیدن این محفل مهربان سر از پا نمی شناسند.

همه ما شاعران پارسی زبان از «خبرگزاری تسنیم» که زمینه برگزاری این همایش باشکوه را فراهم کرده است، و همچنین از موسسه شاعران پارسی زبان و انجمن شعر رضوی استان تهران بابت برگزاری ضیافت همزبانی سپاسگزاریم و هم زبانان را به این محفل مهربان دعوت می‌کنیم.

نغمعه مستشار نظامی- شاعر و پژوهشگر

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.