آمادگی  ۱۰۰ وکیل دادگستری برای معاضدت حقوقی خانواده جانباختگان هواپیمای اوکراینی

بیش از ۱۰۰ وکیل دادگستری از سراسر ایران با صدور بیانیه‌ای با بازماندگان ‌کشته شدگان هواپیمای اوکراینی ابراز همدردی کرده و برای معاضدت حقوقی به آنها اعلام آمادگی کردند.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس جامعه امروز نیوز؛ حقوقی و قضایی، در این بیانیه که روز یکشنبه منتشر شد،  آمده است:‌ ما وکلای دادگستری کشور ضمن همدردی عمیق و تسلیت مجدد به خانواده جانباختگان در حادثه هوایی بوئینگ ۷۵۲ که از سوی ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان خطای انسانی از آن یاد شده است از قوه قضاییه و نهادهای ذیربط پیگیری دقیق ابعاد مختلف واقعه و تعقیب مسببان و عاملان حادثه و جبران کلیه خسارات وفق اصل ۳۴ و ۳۵ قانون اساسی و برخورد قاطعانه را در راستای پاسخ به افکار عمومی و احترام به اصل شفافیت و دادرسی عادلانه خواستاریم.
این وکلای دادگستری در این بیانیه تاکید کردند: بی شک هر چند مصالح نظام و حاکمیت دارای اهمیت باشد اما هیچ مصلحتی بالاتر از صداقت و حقیقت و احترام به شعور جمعی ملت ایران و حق آگاهی عمومی در همه زمینه ها نیست چرا که رمز ماندگاری بر صداقت و شفافیت است.
این بیانیه افزود: لذا عذرخواهی از ملت ایران و همچنین برکناری و ممنوعیت دایم از اشتغال به مشاغل دولتی  مقصرین و مسئولین حادثه و کتمان کنندگان حقیقت که به دلیل بی کفایتی در این شرایط حساس علاوه بر خسارت مادی و معنوی موجب تزلزل جایگاه کشور در روابط بین الملل گردیده و آبرو و اعتبار و حیثیت کشور ایران را خدشه دار ساخته اند مورد درخواست می باشد.

امضا کنندگان این بیانیه تاکید کردند: به منظور حفظ و صیانت از حقوق بازماندگان عزیزانی که در این حادثه جان باختند و نیازمند دفاع و اقامه دعوا می باشند آمادگی خود را جهت پیگیری و دفاع از حقوق حقه افراد ذیحق اعلام می داریم.

اسامی این وکلا در بیانیه آمده است.

 هواپیمای خطوط هوایی اوکراین روز چهارشنبه پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی(ره) بر اثر خطای انسانی و بصورت غیر عمد مورد اصابت قرار گرفت و در نتیجه این حادثه ۱۷۶ مسافر و خدمه از جمله ۱۴۶ مسافر ایرانی خدمه جان باختند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.