تاخیر در اعلام نتایج و نگرانی تیم‌های انتخاباتی از مداخله در روند انتخابات افغانستان

تعدادی از تیم‌های انتخاباتی افغانستان با ابراز نگرانی از احتمال تعویق اعلام نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان اظهار داشتند که این تاخیر منجر به مداخله در روند انتخابات خواهد شد.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا ، شماری از تیم‌های انتخاباتی افغانستان تاخیر در تصفیه آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور توسط شرکت آلمانی «درملوگ» آن را پرسش برانگیز خواندند.

شرکت درملوگ مسئولیت فراهم سازی دستگاه‌های بیومتریک و پیشتیبانی فنی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به عهده دارد.

«سمیع‌الله صمیم»، ناظر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری «عبدالله عبدالله» می‌گوید که با توجه به این تعویق، کمیسیون انتخابات افغانستان قادر به اعلام نتایج ابتدایی انتخابات در 23 آبان نخواهد بود.

به گزارش «سلام وطندار»، «قادر هودخیل» ناظر تیم انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری «اشرف غنی» نیز تصریح کرد که تاخیر در اعلام نتایج سبب مداخله در این روند خواهد شد.

وی در ادامه نیز خواستار اعلام هرچه زودتر نتایج انتخابات شد.

براساس برنامه تعیین شده، بررسی‌های شرکت درملوگ در رابطه با تصفیه آرا باید در روز شنبه در اختیار کمیسیون قرار می‌گرفت اما این گزارش تاکنون در اختیار کمیسیون قرار نگرفته است.

گفتنی است که پیش از این نیز نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان از احتمال مهندسی آرا توسط شرکت درملوگ ابراز نگرانی کرده بودند.

این نهادها تاکید دارد که کمیسیون انتخابات نباید به یک شرکت خارجی اجازه دسترسی به اطلاعات رأی‌دهندگان را می‌داد زیرا هیچ تضمینی برای دستکاری این اطلاعات توسط آن وجود ندارد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم مهر ماه برگزار شد و قرار بود نتایج اولیه در 27 مهر اعلام شود اما این تقویم با کُندی کار در کمیسیون انتخابات به تعویق افتاد و اکنون قرار شده است که نتایج ابتدایی در 23 آبان اعلام شود.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.