سردی بازار خودرو در آخرین روز دی ماه

بررسی میدانی خبرنگار ایرنا از بازار خودروی پایتخت حاکی از تداوم رکود خرید و فروش ها در خودروهای داخلی، خارجی و مونتاژی است.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس اقتصاد امروز نیوز؛ صنعت، تجارت، بازرگانی، امروز در گروه سایپا، هر دستگاه پراید ۱۱۱ به ۵۶.۵ میلیون تومان، پراید ۱۳۲ به ۵۴ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ به ۵۲ میلیون تومان و پراید ۱۵۱ به ۶۱ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

قیمت بالاتر پراید ۱۵۱ در این دسته به دلیل سهمیه بالاتر بنزین آن است.

همچنین هر دستگاه تیبا صندوق‌دار ۶۳ میلیون تومان، تیبا هاچ‌بک ۶۹ میلیون تومان و ساینا دنده‌ای ۶۸.۵ میلیون تومان قیمت خورد.

در گروه ایران‌خودرو، هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ساده بسته به داشتن امکاناتی همچون ضبط و پخش و سنسور دنده عقب بین ۹۱.۵ تا ۹۴ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ بین ۱۱۱.۵ تا ۱۱۷ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ وی ۸ بین ۱۱۲ تا ۱۱۷.۵ میلیون تومان، دنا ساده ۱۲۷ میلیون تومان، سمند ال. ایکس ۸۶.۵ میلیون تومان، سمند دوگانه‌سوز ۱۲۸ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ جی. ال. ایکس ۸۱.۷ میلیون تومان، نوع دوگانه‌سوز آن ۱۰۱ میلیون تومان، پژو پارس ۱۰۵ میلیون تومان و نوع دوگانه‌سوز آن ۱۳۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

در بازار مونتاژی‌ها نیز هر دستگاه جک اس۵ به ۳۱۱ میلیون تومان، هایما اس ۷ به ۳۲۱ میلیون تومان، هایما اس ۵ به ۲۹۲ میلیون تومان، چانگان ۲۱۴.۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۰۸ به ۳۹۵ میلیون تومان، سیتروئن سی ۳ بسته به آپشن‌ها از ۴۱۰ تا ۴۲۰ میلیون تومان و سراتو ۳۴۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شدند.

«سعید موتمنی»‌، رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی پایتخت در این زمینه به ایرنا گفت: هفته گذشته شاهد افت یک تا دو میلیون تومانی قیمت انواع خودروها بودیم، اما این هفته دوباره این فاصله پُر شده و قیمت‌ها به حدود دو هفته قبل بازگشته است.

وی یادآورشد:‌ این روزها اختلاف قیمت بازاری و کارخانه‌ای خودروها به حداکثر خود رسیده و آنهایی که خودرو برای فروش در اختیار دارند، قیمت‌های سلیقه‌ای خود را اعلام می‌کنند.

برخی نمایشگاه‌داران نیز با اشاره به سومین سال ممنوعیت واردات خودرو، به ایرنا گفتند: زمانی که واردات آزاد بود، رونق بیشتری را در بازار شاهد بودیم، اما این روزها خودروی خارجی صفر کیلومتر وجود ندارد و قیمت خودروهای کارکرده نیز سلیقه‌ای و بالا اعلام می‌شود.

آنان معتقدند: افرادی که به دنبال تبدیل به احسن سازی خودروهای خود هستند نیز چون خودروی جایگزین پیدا نمی‌کنند، از تصمیم خود منصرف می‌شوند، با این حال اندک خریداران واقعی نسبت به خرید اقدام می‌کنند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.