رد مال 102میلیون دلاری در پرونده دیواندری/متهم فراری عضو مجاهدین خلق است

در دادگاه مدیرعامل بانک پارسیان و ملت اعلام شد متهم فلاحتیان ۹ میلیون دلار و ارز پول بانک پارسیان را پرداخت کرده و مقدمات رد حدود ۹۳ میلیون دلار متعلق به بانک ملت نیز فراهم شده است.

www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس جامعه امروز نیوز؛ حقوقی و قضایی ،بعد از برگزاری 12 جلسه دادگاه علی دیواندری و 8 متهم اقتصادی دیگر به صورت علنی، جلسات بعدی دادگاه این پرونده با نظر قاضی موحد غیرعلنی برگزار شد.

وی به اخلال عمده در نظام ارزی کشور از طریق تشکیل و سردستگی شبکه کلاهبرداری و خیانت در امانت به مبلغ  16 هزار دلار و سفرهای محرمانه و مشارکت در قاچاق حرفه‌ای ارز به مبلغ پنجاه هزار یورو متهم  است.

در ابتدای جلسه قاضی موحد با اشاره به رد مال توسط متهم فلاحتیان اظهار کرد: متهم فلاحتیان مبلغ ۹ میلیون دلار و ارز پول بانک پارسیان را پرداخت کرده و به صورت قطعی این انتقال صورت گرفته است. 

وی ادامه داد: همچنین مقدمات رد حدود ۹۳ میلیون دلار متعلق به بانک ملت هم انجام شده و اموال معرفی شده اند و در حال کارشناسی هستند و امیدواریم به زودی این پول پرداخت شود.

قاضی موحد تصریح کرد: تاکنون ۱۰ جلسه به صورت علنی اما غیر رسانه‌ای انجام شده و این تصمیم دادگاه بوده است که جلسات رسانه‌ای نشوند و هیچ تصویر و صوتی به بیرون از جلسه دادگاه منتقل نشود و اگر باز هم تصمیم بر آن شود که جلسات به صورت غیر علنی برگزار شوند این کار را انجام خواهیم داد.

وی افزود: حال حاضر متهمان سعادتی، باختری و خانم سمانه حضرتی آشتیانی هنوز متواری هستند.

در ادامه قهرمانی نماینده دادستانی در جایگاه قرار گرفت و گفت: رحمت الله باختری عضو سازمان مجاهدین خلق بوده و با اسامی مستعار با افراد رده بالای این گروه‌ها ارتباط داشته و در سال ۶۱ دستگیر و به ۱۰ سال حبس محکوم شد اما به دلیل همکاری که برای دستگیری سایر اعضا داشت سال ۶۶ عفو خورد و آزاد شد اما مجدداً سال ۶۷ برای قاچاق خاویار بازداشت شد.

وی ادامه داد: ما برای رسیدگی به این پرونده مشکلات زیادی داشته ایم مواجه بودیم بطوری که اکبر طبری معاون اجرایی سابق قوه قضائیه که اکنون بازداشت است برای رهایی دیواندری اقدامات ناشایستی انجام داده است.

وی گقت: دیواندری و طبری جلسات سری با یکدیگر برگزار کردند و طبری بازپرس را تحت فشار قرار داد اما وقتی بازپرس ما مقابل خواسته طبری قرار گرفته به شکل زشتی بازپرس را تحت فشار قرار داده است.

نماینده دادستان اظهار کرد شرایط نشان می دهد که اکنون بدهی ها در حال وصول هستند اما هم مردم و هم اصحاب دعوا بدانند این رد مال صرفاً برای فلاحتیان است و هنوز میلیون‌ها پول در اختیار دیواندری و سادتی در خارج از کشور است و امیدوارم آنها هم متنبه شوند و پول مردم را بازگردانند 

قهرمانی با اشاره به پرونده فلاحتیان گفت در پرورده فلاحتیان ملاحظه شد که مبلغ ۳۸۸ میلیون درهم در بانک ملت بدون مصوبه و اعتبارسنجی وثیقه و بدون اعضای هیئت مدیره شرکت دار یس به حساب فلاحتیان واریز شده و سود هایی از فلاحتیان به عنوان نزول توسط سعادتی وصول شده است

نماینده دادستان تصریح کرد از دی ماه سال ۹۱ تا مرداد سال ۹۲ این وضعیت ادامه داشت و بخشی از پول‌های خود را آقایان برداشتند؛ پس از مرداد سال ۹۲ آقایان با مصوبه سازی خودشان پول‌ها را تنفیذ کردند

وی ادامه داد پس از آنکه دیواندری به بانک پارسیان منتقل شد دوباره به فلاحتیان مبلغ ۱۱۰ میلیون درهم پول داد تا برود بدهی خود در بانک ملت را تسویه کند اما باز هم بدون مصوبه و وثیقه ۱۱۶ میلیون درهم در حساب فلاحتیان قرار داده شد

نماینده دادستان گفت دیواندری در این نامه به وزیر نفت وقت می زند و از او تقاضا می کند با توجه به اینکه بانک ملت می‌خواهد به بازرگانی نفت ورود پیدا کند شما به ما نفت بدهید

قهرمانی با اشاره به فروش نفت کوره اظهار کرد چهار محموله نفت کوره توسط سعادتی و دیواندری تحویل گرفته شد و فردی به نام باختری داده شده اما همانطور که گفتم باختری عضو مجاهدین خلق و فاقد صلاحیت بوده است

نماینده دادستان تصریح کرد آقایان ۴۲۰ میلیون دلار نفت خام کوره را گرفتند و سپس پس از آنکه وزارت نفت تقاضای پول می کند می گویم و شما هیچ نفتی نفروختیم که پول بدهیم اما پس از آنکه مشخص می‌شود دیواندری نفت داده است باختری مجبور می‌شود دکل مسکونی روی آب را با قیمت غیر واقعی ۵۴ میلیون دلار به وزارت بدهد.

وی ادامه داد آقایان نفت را به دلار فروخته شد و ما آن را به و تسویه کردند و از همین راه سود بسیار زیادی را به دست آوردند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.