حمله پلیس فرانسه به معترضان در یک‌سالگی جنبش جلیقه‌زردها

رسانه‌های فرانسه اعلام کردند، امروز(شنبه) در سالگرد اعتراض‌ها به نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل مکرون» موسوم به «جنبش جلیقه زردها»، حمله نیروهای پلیس این کشور به معترضان با شلیک گاز اشک‌آور شدت یافته است.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا، روزنامه «ون مینوت» فرانسه در این رابطه نوشت: جلیقه‌زردها امروز در پاریس، لیون، مارسی و سراسر این کشور، چندین رویداد را برنامه‌ریزی کرده‌اند تا سالگرد جنبش خود را برگزار کنند.
فراخوان‌های بسیاری برای برگزاری تظاهرات در شبکه‌های اجتماعی اعلام شده اما مشخص نیست که آیا آنها به طور گسترده دنبال خواهند شد یا نه. وزارت کشور برای بسیج تعداد زیادی از نیروهای پلیس برنامه‌ریزی کرده است.

ده‌ها نفر از جلیقه‌زردها در پاریس از ساعت‌های نخستین امروز با آتش‌ روشن کردن، اقدام به بستن کمربندی این شهر و میدان «ایتالی» کردند که این اقدام با واکنش نیروهای پلیس همراه شد و آنها با گاز اشک‌آور به معترضان هجوم آورد.

رسانه‌های فرانسه اعلام کردند، امروز(شنبه) در سالگرد اعتراض‌ها به نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل مکرون» موسوم به «جنبش جلیقه زردها»، حمله نیروهای پلیس این کشور به معترضان با شلیک گاز اشک‌آور شدت یافته است.


امروز پایان پنجاه‌وسومین هفته اعتراض‌های مردمی علیه نظام سرمایه‌داری در فرانسه است.

طبق آمارهای تازه وزارت دادگستری فرانسه، پلیس این کشور از ابتدای شکل‌گیری جنبش جلیقه‌زردها تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر از طرفداران این جنبش را دستگیر کرده است.
براساس این گزارش، دادگاه‌های فرانسه بیش از سه هزار فقره حکم قضایی علیه اعضای این جنبش صادر و آنها را به شرکت در «شورش‌های جمعی» و «حمله به نیروهای انتظامی» متهم کرده‌اند.

جنبش جلیقه‌زردها در حالی به حیات خود ادامه می‌دهد که طبق نظرسنجی منتشر شده چهارشنبه هفته گذشته «البل - Elable»، بیش از ۵۵ درصد فرانسوی‌ها از این جنبش حمایت و یا ابراز همدردی می‌کنند، اما ۶۳ درصد نیز نمی‌خواهند این جنبش از سر گرفته شود.

«امانوئل مکرون» در طول یک سال اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های دولتش که از آنها به سیاست‌های ناعادلانه تعبیر می‌شود، تلاش کرد از یک سو این اعتراض‌ها را سرکوب کند و از سوی دیگر با اجرای طرح «گفت‌وگوی ملی» به گونه‌ای نشان دهد که برای پاسخ به مطالبات مردمی تلاش می‌کند. اما این تلاشها تاکنون به رضایت مردم منجر نشده است.
۲۰۲۳

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.