گفتگو| تامین ۴.۵ میلیارد دلار، شرط وزارت صمت برای داخلی‌سازی ۱۰ میلیارد دلار واردات

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت با اعلام اینکه برآورد ما رقم ۴ تا ۴.۵ میلیارد دلار سرمایه برای داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلار کالای صنعتی در کشور است، اظهار داشت: در حال حاضر مشغول بررسی تک تک تعرفه‌ واردات کالا در گروه‌های مختلف هستیم.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس اقتصاد امروز نیوز؛ بازار و بورس ، اخیراً رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در چارچوب برنامه ساخت داخل از داخلی سازی بیش از 10 میلیارد دلار از نیازهای صنعتی کشور خبر داده و اعلام کرده بود:  "نهضت ساخت داخل شامل تمامی رشته‌ها و زنجیره‌های مختلف صنعتی کشور اعم از فولاد، مس، آلومینیوم، نفت، گاز، پتروشیمی، خودرو، برق و الکترونیک، لوازم‌خانگی، کاشی و سرامیک، سیمان، پوشاک و نساجی و... است که در واحدهای بزرگ با مشارکت مستقیم و در صنایع کوچک در قالب انجمن‌ها و تشکل‌ها این اهداف دنبال خواهد شد".

مهدی صادقی نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت در همین خصوص در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم می‌گوید: ما درصددیم با بررسی کل زنجیره صنایع مختلف نیاز واردات آنها را در مواد اولیه و واسطه‌ای به حداقل برسانیم و برای تحقق این موضوع 4 روش درنظر گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه در روش نخست افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی هدف گذاری شده است، افزود: علاوه بر این موضوع نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی، تکمیل طرح‌های نیمه تمام و در مرحله آخر اعلام فراخوان جهت اجرای طرح‌های جدید پیش بینی شده است.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت با اعلام اینکه برآورد ما رقم 4 تا 4.5 میلیارد دلار سرمایه برای داخلی سازی 10 میلیارد دلار کالای صنعتی در کشور است، اظهار داشت: در حال حاضر مشغول بررسی تک تک تعرفه‌ واردات کالا در گروه‌های مختلف هستیم تا به دنبال آن سیاست‌گذاری لازم برای داخلی‌سازی کالاها تا سال 1400 اعمال شود.

وی با اینکه قیمت مواد اولیه واحدهای تولیدی تابع مؤلفه‌های مختلفی است، تصریح کرد: قطعاً با داخلی سازی مواد اولیه واحدهای تولیدی ما می‌توانیم قیمت تمام شده آنها را کاهش دهیم. علاوه بر این بررسی انتقال پول، تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی و نرخ تسهیلات نیز مدنظر وزارت صنعت است.

صادقی نیارکی با تأکید بر اینکه از میان 30 تا 32 میلیارد دلار کالای وارداتی صنایع کشور ما فعلاً داخلی سازی 10 میلیارد دلار کالا در صنایع اولویت دار را تعریف کرده‌ایم، اظهار داشت: سرمایه در گردش مورد نیاز بخش صنعت در سال 1398  برای حفظ وضع موجود 361 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که برای تأمین این رقم نیازمند پشتیبانی نظام بانکی هستیم. البته  بخشی از این نیاز از طریق ارائه تسهیلات در حال تأمین است اما هنوز برای جوابگویی به این نیاز صنایع کشور به نقطه ایده آل نرسیده‌ایم.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.