غافل از عنصرتأثیرگذار در تحول واقعی آموزش و پرورش بوده‌ایم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: از عنصرتأثیرگذار در تحول واقعی که بسترها و زیرساخت‌های پشتیبانی کننده تحول بوده است، غافل بوده‌ایم.

www.farsnews.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس جامعه امروز نیوز؛ آموزش و پرورش ، حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در نشست علمی ـ تخصصی «تجربه‌های برگرفته از روند گذشته تحول در آموزش و پرورش، ترسیم چشم انداز آینده» که در پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش برگزار شد با بیان اینکه فلسفه وجودی انجمن فلسفه تعلیم و تربیت، اصلاح و گره‌گشایی امر تربیت است، اظهار کرد: یک سؤال اساسی مطرح، این است که تحول در نظام تربیتی به چه معناست؟

وی افزود: در اسناد تحولی تولیدشده، تعریفی از این تحول، شاخص‌ها، عرصه‌ها، تقدم، تأخیر و طراحی این تحول نمی‌بینیم؛ علی‌رغم اینکه متن مفصلی درباره مبانی نظری تحول داریم اما شاهد مبانی تحول نیستیم، بلکه مبانی تربیت است و بعد هم ساحت‌های تحول و 6 زیرنظام و غیره تعریف شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم با بیان اینکه گزاره‌های خوبی در این متن 450 صفحه‌ای مبانی سند پیدا می‌شود اما آیا گزاره های دریافت شده نقطه تحول را نشان می‌دهد؟، بیان کرد: نمی‌خواهم دوستان را مورد نقد قرار دهم؛ درحد تلاش‌شان کار خوبی انجام داده‌اند و امروز همین سند تحول و مبانی نظری آن از افتخارات جمهوری اسلامی است و آن را قبول دارم ولی سند فقط یکی از اجزای لازم برای تحول بوده است.

وی ادامه داد: تحول یعنی در وضع موجودی قرار داریم که پاسخ‌دهنده نیست و باید به سمت وضع مطلوب تغییر کند و باید آن را ترسیم کنیم و ترتیب ایستگاه‌ها و مقاصد را مشخص و برای مراحل، به تدریج راهکار ارائه دهیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه مبانی نظری تحول را بارها مطالعه و درباره آن در جلساتی بحث کرده‌ام، گفت: ممکن است نقدهایی داشته باشم اما کلیت را راهگشا می‌دانم؛ از این جهت که آرمان‌های ما را نشان می‌دهد و رسیدن به مدرسه محوری، حیات طیبه، ارتقای هویت افراد و... حتما لازم بوده اما آیا کافی هم هست؟ به نظر می‌رسد هنوز در آن نقطه قرار داریم و از حدود 8، 9 سالی که می‌گذرد هنوز نقشه راه تعیین کننده، جامع و مشخصی نداریم.

وی افزود: در این مدت اقداماتی با اسم تحول صورت گرفته که برخی از آنها ضد مبانی نظری تحول بوده و تصمیماتی اتخاذ شده که بازدارنده هم بوده است؛ از عنصر تأثیرگذار در تحول واقعی که بسترها و زیرساخت های پشتیبانی کننده تحول بوده، غافل بوده‌ایم.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.