دانشگاه‌های علوم پزشکی دو استان درگیر برف چه کردند؟

بارش برف در روزهای اخیر دو استان گیلان و اردبیل را با مشکلاتی مواجه کرد، اما خدمات رسانی بهداشتی به مردم در این دو استان با وجود شرایط سخت راه‌ها ادامه داشت.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس جامعه امروز نیوز؛ بهداشت عمومی و تغذیه، بارش برف تقریبا از بیستم بهمن ۹۸ در دو استان گیلان و اردبیل آغاز و منجر به بسته شدن راه‌ها، در راه ماندن مسافران و از طرفی قطعی برق و آب در بخش‌های زیادی از این دو استان شد. اتفاقی که بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت، باعث تعطیلی خدمات بهداشتی و درمانی نشد. هرچند خلخال و نمین در استان اردبیل بیشترین تاثیر را از بارش برف اخیر داشتند.

بارش برف از عصر یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸ در استان گیلان شروع شد و تا ظهر روز سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸ ادامه داشت.

این برف و کولاک باعث شد که ۱۴ هزار کیلومترمربع از مساحت این استان سرسبز، سپیدپوش شود. برخی گزارش‌ها حاکی از قطعی برق ۲۵۰ هزار مشترک و قطعی آب ۱۲ هزار مشترک در آن بازه زمانی است.

آمارهای بهداشتی چه می‌گویند؟

استان گیلان دارای ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۶۸۶ نفر جمعیت و ۱۶ شهرستان است. در این استان شمالی، یکهزار و ۲۲۴ مرکز ارائه خدمت مشغول به خدمت رسانی در حوزه بهداشت و درمان هستند.

بر اساس آمارهای دانشگاه علوم پزشکی گیلان، هفت هزار و ۸۳۷ مادر باردار، یکهزار و ۱۷۵ نوزاد، ۱۴۰ هزار و ۴۶۱ کودک زیر پنج سال، ۳۳۱ هزار و ۶۳۰ سالمند، ۱۲۰ هزار و ۶۸۴ بیمار مبتلا به فشار خون، ۷۲ هزار و ۹۱۳ بیمار مبتلا به دیابت، ۳۳۰ بیمار مبتلا به سل، چهار هزار و ۴۹۵ بیمار اعصاب و روان و چهار هزار و ۵۲۰ بیمار مبتلا به صرع در این استان زندگی می‌کنند.

شهرستان خلخال در استان اردبیل دارای ۸۳ هزار نفر جمعیت است که ۴۸۵ مادر باردار، ۶۷ نوزاد، پنج هزار و ۳۷۹ کودک زیر پنج سال و ۱۳ هزار و ۱۴۵ سالمند هم در این جمعیت حضور دارند.

شهرستان نمین در استان اردبیل نیز ۵۹ هزار و ۵۷۵ نفر جمعیت دارد. ۶۴۰ مادر باردار، ۳۶ نوزاد، چهار هزار و ۷۰۱ کودک زیر پنج سال، هفت هزار و ۳۳۲ سالمند، سه هزار و ۴۶۳ بیمار مبتلا به فشار خون، هزار و ۵۱۵ بیمار مبتلا به دیابت، چهار بیمار مبتلا به سل، ۵۰۸ بیمار اعصاب و روان و ۱۵۶ بیمار مبتلا به صرع در این منطقه زندگی می‌کنند. در نمین، هفت مرکز بهداشتی ارائه خدمت می‌کنند و ۴۷ واحد عرضه خدمات واکسیناسیون را انجام می‌دهند.

از ۲۱ تا ۲۶ بهمن در شهرستان نمین، ۵۰۹ ویزیت انجام شد و تعداد مراجعه‌ها ۲ هزار و ۳۷۳ مورد و تعداد خدمات ارائه شده نیز پنج هزار و ۸۹۳ مورد بود و هیچ مرکز بهداشتی در این منطقه دچار آسیب نشد.

محمد اسماعیل مطلق، رییس اداره مدیریت کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌ وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره مراکزی که به واسطه بارش برف اخیر در استان گیلان دچار آسیب شدند، گفت: تعداد کل مراکز ارائه خدمت در استان گیلان، یکهزار و ۲۲۴ مرکز است که هفت مرکز، ۷۵ خانه بهداشت، دو آموزشگاه بهورزی، یک ستاد و یک پایگاه بهداشتی تا ۲۶ بهمن ماه دچار آسیب شد.

وی ادامه داد: یکهزار و ۱۰۰ واحد در استان گیلان خدمات واکسیناسیون را انجام می‌دهند که واکسن‌های موجود در این مراکز مدیریت، مراقبت و در صورت نیاز جابه‌جا شد.

مراقبت از مادران باردار

مطلق درباره مراقبت از مادران باردار در استان گیلان اظهار کرد: از ۲۰ تا ۲۴ بهمن، تعداد ۱۶۵ نفر از مادران باردار پرخطر به مناطق امن منتقل شدند که ۲۳ مورد زایمان موفق داشتند و ۲۳ مادر و ۲۵ نوزاد (دو مورد دوقلو بودند) در سلامت کامل هستند. ویزیت در منزل ۱۱ مادر باردار نیز توسط اعضای تیم سلامت انجام شد، زیرا این مادران باردار به علت بسته بودن راه‌ها قادر به مراجعه به مراکز ارائه خدمات سلامت نبودند.

وی ادامه داد: از ۲۱ بهمن تا ۸ صبح ۲۶ بهمن ۹۸ کل ویزیت‌های انجام شده در گیلان، هفت هزار و ۹۴ مورد، کل مراجعه‌ها هشت هزار و ۱۵۹ مورد و تعداد خدمات ارائه شده نیز ۱۹ هزار و ۷۹۱ مورد بود.

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره مراقبت از مادران باردار در خلخال نیز گفت: در خلخال از ۲۱۰ مادر باردار پرخطر مراقبت شد و ۲۵ مادر باردار پرخطر نیز به محل امن انتقال پیدا کردند که از این تعداد هنوز هیچ کدام زایمان نکرده و همه مادران باردار و جنین آنها در سلامت کامل هستند.

وی درباره مراقبت از مادران باردار در نمین بیان کرد: در این منطقه سه مادر با فوریت اعزام شدند که به دلایل سقط ناقص، خون ریزی و شروع دردهای زایمانی بود. همچنین دو مادر باردار به صورت هوایی اعزام شده و هماهنگی و اسکان مادران در محل اسکان مادران برای ۱۸ مادر باردار انجام شد. ۱۱ مادر باردار در این منطقه نیز به محل امن و منزل اقوام منتقل شده و سه مادر باردار در منزل ویزیت شدند. یک مادر باردار بستری شده و پنج نفر زایمان کردند.

اقدامات بهداشت محیط

مطلق درباره اقدامات بهداشت محیط در استان گیلان در جریان حادثه برف اخیر نیز اظهار کرد: از ۲۰ تا ۲۵ بهمن، ۱۹۴ مورد نمونه برداری میکروبی از آب شبکه‌های آب آشامیدنی، یکهزار و ۵۷۰ مورد کلرسنجی از آب شبکه‌های آب آشامیدنی، ۱۳ گشت بازرسی مشترک با سازمان‌های دامپزشکی و تعزیرات، معرفی ۱۶ متخلف بهداشتی به دادگاه، تعطیلی سه مرکز و مکان غیربهداشتی، ۱۹۴ مورد بازدید از تاسیسات آب شهری و روستایی، اعلام ۶۷ مورد نقص بهداشتی در شبکه‌های آب آشامیدنی به ارگان‌های مسئول، معدوم کردن یکهزار و ۹۵ کیلوگرم مواد غذایی نامطلوب، انجام هزار و ۸۷۵ بازدید از مراکز تهیه و توزیع و عرضه غذا و ۷۴ مورد نمونه برداری از مواد غذایی در استان گیلان انجام شد.

وی درباره اقدامات گروه سلامت محیط و کار در جریان بارش برف در خلخال نیز بیان کرد: ۳۲۱ مورد کلرسنجی آب شرب، ۸۵ مورد نمونه برداری میکروبی آب شرب، ۱۲ مورد نمونه برداری شیمیایی آب شرب، توزیع هزار آب بهداشتی بسته بندی شده، ۶۲ مورد بازدید از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی و نانوایی و قصابی نیز در خلخال انجام شد.

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره شهرستان نمین نیز گفت: از ۲۰ تا ۲۵ بهمن، ۱۱ مورد نمونه برداری میکروبی از آب شبکه‌های آب آشامیدنی، ۱۸۰ مورد کلرسنجی از شبکه‌های آب آشامیدنی، دو مورد گشت بازرسی مشترک با سازمان‌های دامپزشکی تعزیرات، معرفی دو مورد تخلف بهداشتی به دادگاه، چهار مورد بازدید از تاسیسات آب شهری و روستایی، ۸۵ مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع و عرضه مواد غذایی و ۱۰ مورد نمونه برداری از مواد غذایی در نمین انجام شد.

پیشگیری و کنترل بیماری‌ها

رییس اداره مدیریت کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت درباره اقدامات انجام شده در گیلان در حوزه مبارزه با بیماری‌ها اظهار کرد: از ۲۱ تا ۲۵ بهمن، ثبت سندروم‌های ۱۵ گانه و مراقبت از موارد مشکوک شبه آنفلوآنزا در ۷۸ مورد، موارد شدید تنفسی در ۷۶ مورد، اسهال حاد در هشت مورد و سرفه مزمن در ۱۷ مورد انجام شد. همچنین در این بازه زمانی مراقبت‌های بهداشتی مرزی از پنج هزار و ۴۴۵ مسافر در شهرستان آستارا و سنجش تب و بررسی علائم تنفسی از ۳۷ نفر در بندر انزلی انجام شد. انجام دو هزار و ۴۴۹ مورد واکسیناسیون در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت استان گیلان نیز از جمله اقدامات دیگر حوزه بهداشت در این بازه زمانی بود.

وی افزود: در شهرستان خلخال نیز مراقبت از ۳۱۰ بیمار مبتلا به فشار خون و ۱۹۸ بیمار مبتلا به دیابت، مراقبت و پیگیری از چهار بیمار مبتلا به سل، مراقبت از ۱۲ مورد شبه آنفلوآنزا و یک مورد عفونت شدید تنفسی انجام شد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.